Herkesin merak ettiği evlerin planı ortaya çıktı

Erzurum Güncel- Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Kısa sürede rekor başvuru sayısına ulaşan konut projesinde evlerin nasıl olacağı merak ediliyordu. Dairelerin yapımında örnek alınacak model ortaya çıktı. Projede, İstanbul Esenler’deki TOKİ konutları model olacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvurular sürerken, inşa edilecek dairelerin İstanbul Esenler’deki TOKİ konutları model alınarak yapılacağı gündeme geldi. Esenler’deki 2+1 ve 3+1 daireleri gezdik. Binalar 5 katlı. Kişi başına 17 metrekare yeşil alan düşüyor. Her daire balkonlu. 3+1’lerde ebeveyn banyosu bile var

500 bin sosyal konutun bulunacağı projede daireler, İstanbul’da Esenler Belediyesi-TOKİ iş birliğiyle kentsel dönüşüm kapsamında yapılan evler model alınarak inşa edilecek. Yeni Şafak, Esenler’deki örnek eşyalı ve boş daireleri görüntüledi.

Esenler örnek daire

YATAY MİMARİ İLE YEŞİLLE İÇ İÇE BİR PROJE

Yatay mimariyle inşa edilecek konutlar beş katlı. Doğal gaz ve ısı yalıtımın olacağı binaların altında kapalı otopark bulunuyor. Yeşille iç içe projede kişi başına 17 metrekare yeşil alan düşüyor.

Konutlar çocuk oyun alanları, cami, okul ve hastanelere yürüme mesafesinde. Ayrıca büyük bir spor tesisi de bulunuyor.

Dairelerde kullanılan kapı, seramik, parke ve banyo dolapları, kalitesi ile dikkat çekiyor.

Yatak odası

GENİŞ AİLELER İÇİN İDEAL GÖRÜNTÜ VERİYOR

Model kentsel dönüşüm projesindeki 3+1 daireler, 110 ile 125 metrekare arasında değişiyor. Her dairede balkon, banyo, ebeveyn banyosu, alaturka ve alafranga tuvalet bulunuyor. 110 metrekare dairenin 5 metrekare balkonu, 10’ar metrekare iki yatak odası, 23 metrekare salonu ve 16 metrekare ebeveyn odası bulunuyor.

12 metrekare büyüklüğündeki mutfak ise kullanışlı dolapları ile göz dolduruyor. 3+1 daireler ise geniş aileler için ideal görüntü veriyor.

Mutfak planı

KÜÇÜKLER AMERİKAN MUTFAKLI

Sosyal konut projesinde 2+1 daireler 80 ile 100 metrekare arasında yükselecek. 80 metrekare olanlarda Amerikan mutfak, 100 metrekare olanlarda ise 12 metrekare mutfak olacak. 100 metrekarelik dairede 23 metrekare salon, 6 metrekare balkon, 11 metrekare çocuk odası, 12 metrekare ebeveyn odası var.

Tamamlanan TOKİ Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi’nde konutlarına yerleşen vatandaşlarla konuştuk. Volkan Çolak, “Çok beklemedik. Pandemi olduğu için 1 yıl geç teslim aldık. Esenler Oruç Reis’ten buraya taşındık. Çünkü binamız çok eskiydi. Artık depreme dayanıklı bir evimiz oldu. Memnunuz” dedi.

Daireyi dükkanıyla takas ettiğini söyleyen Muhittin Görgeç ise şunları söyledi: “1 aydır buradayız. Memnunuz, çok kullanışlı bir ev. Eski evimizle kıyas bile edilemez. Yapanlardan Allah razı olsun.”

TOKİ Esenler’de daire sahibi Muhittin Görgeç

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu