Her şey Hakkın Rızası için

Cenabı Hak İnsan Suresinde, ‘Onlar, verdikleri sözü yerine getirirler ve dehşeti her yerde hissedilen bir günden korkarlar. Onlar,(Ve şöyle derler:) “Biz sizi Allah rızâsı için doyuruyoruz; sizden ne bir karşılık ne de bir teşekkür bekliyoruz. Biz, dehşetli, çetin bir günde rabbimizden korkarız.” buyuruyor.  Hakkın rızasını her şeyin üstünde tutan müminler depremzedelere destekte yarışıyor.


SAMİMİYET


Allah Resulü, “Allah ancak samimiyetle ve kendi rızası gözetilerek yapılan işleri kabul eder.” tebliğinde bulunuyor. Erzurum’dan Elazığ’a, Kars’tan Erzincan’a, Bingöl’den Muş’a, bölge insanı kalbi bütün ve samimiyetle kardeşliklerini ortaya koyuyor.


BİRLİK VE BERABERLİK HASSASİYETİ


Türk Milleti kardeşliğini ifade, birlik ve beraberlik hassasiyet ve dikkatini kaydetmekte tarihi bir kıyam sergiliyor. Bu emsalsiz dayanışma, yardımlaşma ve paylaşmada tek amaç Hakkın Rızasını almak.


KUMBARASINDAKİ PARAYI DEPREMZEDE ÇOCUKLARA BAĞIŞLADI
Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan 5 yaşındaki Mert Ali Kalender, kumbarasında biriktirdiği 780 TL’yi deprem bölgesindeki çocuklar için Kızılay’a bağışladı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra adeta yardım seferberliği başlarken, Ahlat’ta yaşayan 5 yaşındaki Mert Ali Kalender’in kumbarasındaki parayı bağışlaması ise takdir topladı. Bu örnek davranışından sonra Kızılay Ahlat Şube Başkanı Reşit Karakaplan ve başkan yardımcısı Ayvaz Şerefoğlu, minik Mert’i evinde ziyaret etti.

Kızılay Ahlat Şube Başkanı Karakaplan, yaşanan depremlerin yarasını hep birlikte saracaklarını belirterek, “Bugün minik kardeşimizde kumbarasındaki tüm parayı depremzede çocuklar için kullanılmak üzere Kızılay’a bağışladı. Mert Ali’nin yaşı küçük ama yüreği kocaman. Ülkemizde bu şekilde yardımlaşma oldukça inşallah çok kolay bir şekilde bu işin üstesinden geleceğiz. Bu anlamlı davranışından dolayı kendisine ve ailesine çok teşekkür ederim. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara ise acil şifalar dilerim. İnşallah hep birlikte yaramızı saracağız” dedi.


ERZİNCAN’DAKİ DEPREMZEDE ÇOCUKLARA MORAL ETKİNLİĞİ


Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Erzincan’da KYK yurtlarında misafir edilen depremzede aileler ve çocuklar için Gençlik Merkezi tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.


Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, depremzede çocuklar için kültürel faaliyetler düzenlemeye devam ediyor. Gençlik Merkezi gönüllüleri tarafından düzenlenen etkinliğe aileleri ile birlikte katılan afetzede çocuklara sinema gösterisi, palyaço gösterisi, yüz boyama etkinliği ve eğitici oyunlar sergilendi. Etkinlik boyunca eğlenceli vakitler geçiren çocuklar, etraflarına adeta mutluluk dağıttı.


Program sonrası, depremzede ailelere ve çocuklara çeşitli hediyeler takdim edildi.


Erzincan’a gelen depremzede vatandaşlar için güçleri yettiğince kucak açıp kanat gereceklerini kaydeden gönüllü gençler, “Her daim depremzede ailelerimizin yanında olacağız, hediyeler götürmeye devam edeceğiz. Etkinliklerimiz artarak devam edecek. Depremzede çocuklarımızı mutlu etmeye devam edeceğiz. Her ailenin acısını paylaştık, üzüntülerini ortak olduk. Tebessüm oluşturulmamış yüz kalmasın diye gençlik merkezi ailesi olarak bütün personelimizle fedakâr bir şekilde mücadele etmeye devam ediyoruz” dedi.


AYAKKABI BOYACISINDAN ANLAMLI BAĞIŞ


Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaralarının sarılması amacıyla düzenlenen “Türkiye Tek Yürek” yardım kampanyasına Elazığlı ayakkabı boyacısı Bayram Bozay da 1 haftalık gelirini bağışladı.


Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan iki depremin ardından tüm Türkiye tek yürek olarak yaraları sarmaya devam ediyor. “Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerden sonra başlatılan yardım seferberliğine Elazığlı ayakkabı boyacısının başlattığı kampanya ise takdir topladı. 15 yıldır ayakkabı boyacılığı yaparak evini geçindiren Bayram Bozay, bir haftalık gelirini depremzedelere bağışladı. Bozay’ın bir haftalık gelirini depremzedeler için bağışlama kararını duyan vatandaşlar 10 lira yerine daha fazla para vererek kampanyaya destek oldu. Bir hafta içerisinde 3 bin 500 lira toplayan Bozay, kazandığı parayı AFAD’a giderek deprem bölgesi için bağışlayacak.


“Ayakkabısını boyatanlar daha fazla para verdi”


49 yaşındaki ayakkabı boyacısı Bayram Bozay, “15 yıldır boyacılık yaparak evimi geçindiriyorum. Depremde düzenlenen kampanyaya benim de bir katkım olsun istedim. Bir kampanya başlattım arkadaşlar da yardımcı oldular. Ayakkabısını boyatanlar 10 lira yerine 20 lira verdi kimi 50 veya 100 lira verdi. Yaklaşık 3 bin 500 lira para biriktirdim. Parayı Allah izin verirse banka hesabımdan AFAD’a aktaracağım. Yüreğimiz yanıyor, biz de Elazığ olarak bir deprem yaşadık. Depremin ne olduğunu hepimiz de iyi biliyoruz, kelimeler boğazımızda düğümleniyor. Arkadaşlar duymuşlar kampanya başlattığımı sağ olsunlar gelip ayakkabılarını boyatıp gidiyorlar. Çok güzel bir tepki aldım. Benim elimden bu geliyor. İnşallah daha da faydalı olacağız, olmak zorundayız. Devletimizin yanında olmamız lazım. 10 lira da olsa yardım yapmak lazım. Devletimiz büyüktür inşallah bizlere gerek kalmadan bu işin altından kalkacağına inanıyorum” dedi.


GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLER DEPREM BÖLGESİNE UĞURLANDI


Hakkari İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, kurum bünyesinde görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinden oluşan 24 kişilik gönüllü bir grubu, psikososyal destek hizmetleri çerçevesinde Malatya’ya uğurladı.


İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Milli Eğitim Bakanlığımızın planlaması ve valiliğin onayıyla afet sonrası depremzede çocuklara psikososyal destek sağlamak amacıyla il ve ilçelerde görev yapan 24 rehber öğretmeni Malatya’ya uğurladıklarını belirterek, “Evlatlarımızın bu süreçte eğitimden kopmamaları, özellikle psikososyal açıdan alan uzmanlarından destek almaları çok önemli. Yaralarımızın en kısa zamanda sarılması temennisiyle gönüllü öğretmenlerimiz sahada görev alıyorlar. Bu zorlu süreçte, milletimizi yalnız bırakmayan tüm meslektaşlarıma en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


HAKKARİ EKİBİ DEPREM BÖLGESİNDE


Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgeye gönderilen Hakkari ekibi, yaraların sarılması için canla başla çalışırken, enkaz başından ayrılmayan köpekle de dostluk kurdular.


Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hakkari Valiliği tarafından bölgeye gönderilen ekipler canla başla çalışıyor. Depremin yaşandığı illerde görev yapan Hakkari ekibi; enkaz kaldırma, sağlık, sıcak yemek dağıtımı, çadır kurma ve su dağıtım gibi birçok hizmeti bir arada yürütüyor. 100 kişilik ekip içinde yerini alan Hakkari İl Jandarma Komutanlığından 10 kişilik güvenlik korucusu da Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz çalışması, jeneratör tamir ve hizmeti, su dağıtımı ve ihtiyaç duyulan işleri başarılı bir şekilde yerine getiriyor.


Enkaz başından ayrılmayan can dostla sıcak dostluk


Hatay’ın Antakya ilçesinde enkaz kaldırma çalışmalarında bir köpeğin hareketleri herkesi duygulandırdı. Çalışma yapılırken büyük bir dikkatle ekipleri izleyen köpeğin davranışları, Hakkari güvenlik korucuları tarafından kayıt altına alındı. Hangi noktada enkaz çalışması olursa köpeğin o bölgeye geldiğini ifade eden Hakkari ekibi, bu durumdan çok etkilendiklerini ve köpekle dostluk kurduklarını belirttiler.


Hakkari ekibinin deprem bölgesinde canla başla çalıştığını ifade eden Hakkari Valiliği ise “Gönüllü ve görevli olmak üzere toplamda 933 personel deprem bölgelerinde görev yapıyor. Hakkari Valiliği AFAD Koordinasyon Merkezi yönetiminde, Hakkari halkı tek vücut olup depremden etkilenen bölgelere destek olmak amacı ile maddi ve manevi her türlü imkanlarını seferber etmiştir. Bundan sonra da depremzede halkımızın yanında olmaya devam edecektir” denildi.


KARS BELEDİYESİ’NDEN DEPREM BÖLGESİNE YARDIMLAR DEVAM EDİYOR


Kars Belediyesi’nden deprem bölgesine yapılan yardımlar devam ediyor.


6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün talimatları çerçevesinde Belediye tarafından deprem bölgesine yapılan yardımlar hız kesmiyor.


Belediye imkanlarıyla arama kurtarma, yardım, itfaiye hizmetleri, temizlik işleri ve hasar tespit çalışmaları için 40 personel ve 6 iş makinası ve araç görevlendirilmiş olup personelin deprem bölgesindeki çalışmaları sürüyor.


Belediye Kars Valiliği koordinasyonunda devam eden yardımlar çerçevesinde 21 bin 675 paket temel gıda malzemesi ekmek, su, süt, et, bakliyat, konserve, makarna, kahvaltılık, 2 bin 146 hijyen malzemesi çocuk bezi, hijyenik ped, ıslak mendil, kağıt havlu, sıvı sabun, 2 bin 251 tekstil ve kıyafet malzemesi battaniye, yastık, yorgan, mont, bot, elbise, çamaşır ile ısıtıcı, fener, kefen ve benzeri malzemeden oluşan 1 bin 642 çeşitli yardım malzemesi deprem bölgesine ulaştırıldı.


Belediye Başkanlığı’nca gerek deprem bölgesine gerekse deprem bölgesinden Kars’a gelerek ikamet eden depremzede vatandaşlara yönelik yapılan yardımlar Kars Valiliği koordinasyonunda devam ediyor.


ÖĞRETMENLER MAAŞINI, ÖĞRENCİLER İSE BURSLARINI BAĞIŞLADI


Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde evsiz kalan vatandaşlar için yardım kampanyası başlatan Muş Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, topladıkları yardımlarla konteyner alacak.


Muş Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen vatandaşlar için düzenledikleri yardım kampanyasına maaş ve burslarını bağışladılar. Öğretmen ve öğrenciler, okul bünyesinde başlattıkları kampanya ile bir günde yaklaşık 80 bin TL topladılar. Bağış yolu ile toplanan paralar Muş Valiliği koordinatörlüğünde Afet ve Acil Durum Yönetimi İl Müdürlüğüne (AFAD) konteyner alımı için teslim edilecek. Yapılan bağış kampanyası ile ilgili açılamada bulunan Muş Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ramazan Sav, kısa bir süre içinde 80 bin TL topladıklarını belirterek, “Depremin ilk günü ile birlikte okul olarak bir şeyler yapmak istedik. İlk olarak 4 kişilik bir ekip ile deprem bölgesinde görev aldık. 3 kişilik ekip arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Okulumuzun rehber öğretmeni ise psikososyal destek için Hatay’da çalışmalar yürüttü. Deprem bölgesinden döndükten sonra yardım kampanyası başlattık. En temel ihtiyaç olan konteyner almayı düşündük. İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte konteyner parası topladık. Müthiş bir katılım ile kısa bir sürede 80 bin TL topladık. Toplanan bu paraları Valiliğimiz ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde AFAD hesabına ya da konteyner alacağımız şirket hesabına aktaracağız. Öğrencilerimiz staj paralarını bağışlarken, öğretmen ve velilerimiz de destek oldular. Maddi desteğin yanında bir de manevi desteklerimiz oldu. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenimiz depremin akabinde öğrencilerimiz ve velilerimiz ile birlikte 5 tane hatim okudular” dedi.


Muş Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Zehra Özdemir ise okul harçlıklarını konteyner alınması için bağışladıklarını ifade ederek, “Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde Türkiye bir daha kenetlendi. Ülkenin her tarafından bölgeye yardımlar yağıyor. Biz de arkadaşlarımız ile birlikte, öğretmenlerimizin öncülüğünde bir yardım kampanyası düzenledik. Bu kampanyaya bizler de okul harçlıklarımız ile destek olmak istedik. Allah yardımcıları olsun, çok kötü bir olay yaşadılar” ifadelerini kullandı.


KOVANCILAR’DAN DEPREM BÖLGESİNE ARAÇ VE PERSONEL DESTEĞİ


Kovancılar Kaymakamlığı ve belediyesi tarafından deprem bölgesinde görevlendirmek üzere 6 iş makinesi ve 7 personel gönderdi.


Kahramanmaraş merkezli depremler de hasar gören Malatya’daki enkaz çalışmalarına Kovancılar Kaymakamlığı ve belediyesi tarafından iş makinesi ve personel desteği verildi. Görev alacak 6 destek aracı ve 7 personel, İlçe Kaymakamı Mustafa Dilekli, Belediye Başkanı Hacı Akpınar ve meclis üyelerinin katılımı ile Malatya’ya uğurlandı.


Kovancılar Belediye Başkanı Hacı Akpınar yaptığı açıklamada,“ Deprem bölgesinde görev alacak 6 destek araç ve iş makinalarımızı,7 personelimizi ilçemiz Kaymakamı Mustafa Dilekli ve meclis üyelerimiz birlikte Malatya’ya uğurladık .Rabbim kazasız belasız gidip gelmeyi nasip etsin. Bu zor günleri omuz omuza birlikte aşıp, yaralarımızı saracağız” dedi.


VANLI 30 PDR ÖĞRETMENİ DESTEK İÇİN DEPREM BÖLGESİNE GİTTİ


Van’da görev yapan 30 psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) öğretmeni, öğrenci ve öğretmenlere yönelik psikososyal çalışmalar yürütmek üzere Adıyaman’a gitti.


Van İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen gönüllü psikolojik danışman ve rehberlik öğretmenleri, Kahramanmaraş merkezli “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerde etkilenen illerden biri olan Adıyaman’a gitti. Van Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü organizesinde, ilimizde görev yapan 30 rehber öğretmen ve psikolojik danışman, Adıyaman’a uğurlandı. Bir hafta boyunca Adıyaman ilinde öğrenci ve öğretmenlere yönelik psikososyal çalışmalar yürütecek olan ekipler tarafından aynı zamanda çocuklar için eğitim materyalleri ve oyuncaklar götürüldü. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, müdür yardımcıları ve şube müdürleri tarafından uğurlanan ekiplerimize, başarılı çalışmalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.


VALİ AKBIYIK, DEPREMZEDELERİ YALNIZ BIRAKMIYOR


Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, şehre gelen depremzedeleri yalnız bırakmıyor.


Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan depremlerden sonrası Hakkari’ye gelen depremzede aileleri Hakkari Valiliği ve ilgili kurumlar kucaklamaya devam ediyor. Önceki gün KYK yurtlarında kalan aileleri ziyaret ederek bir süre sohbet eden Vali Akbıyık, bugün de Afife Kız Yurdunda kalan aileleri ve çocukları ziyaret etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Vali Akbıyık, kendilerine değişik hediyeler verdi. Acılarını paylaştığı depremzedeleri bir an olsun yalnız bırakmayan Vali Akbıyık, onların sorun ve sıkıntılarıyla da yakından ilgileniyor.


Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri de, depremzede aileleri yalnız bırakmayarak çocuklara çeşitli hediyeler verdi.


DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANISINA TIRMANIŞ


Tunceli’de bir grup dağcı, meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar anısına tırmanış gerçekleştirdi. Dağcılar zirvede “Yastayız” pankartı açtı.


Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremde on binlerce insan hayatını kaybetti. Tunceli’de 4 profesyonel dağcı, depremde hayatını kaybedenler anısına Pülümür ilçesinde bulunan 3 bin 280 rakımlı Bağır Paşa Dağı’na tırmanış gerçekleştirdi. İlçeye bağlı Kırklar köyünden tırmanışa geçen dağcılar, zorlu bir yolculuğun ardından zirve yaptı. Zirvede “Yastayız” pankartı açan dağcılar, bir süre dinlendikten sonra inişe geçerek parkuru tamamladı.


Tırmanışa ilişkin bilgi veren Zirve Dağcılık Tunceli Temsilcisi İskender Doğan, Kahramanmaraş merkezli depremde kaybedilen insanların tüm Türkiye’ye yasa boğduğunu belirterek, “Bizler de yaşanan bu depremlerden ötürü çok derin bir üzüntü yaşadık. Arkadaşlarımızla birlikte kaybettiğimiz canların anısına böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Hepimizin temennisi ülkemizin bir daha böylesi felaketlere uğramaması” dedi.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu