Her Gün Süt İçmek Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıkları son derece önemli. Bu nedenle dönem dönem bazı beslenme trendleri tüm dünyada popüler hale geliyor. Bazı gıdalar ise çok eski dönemlerden beri gerçek bir sağlık kaynağı olarak lanse ediliyor. İşte süt de uzun yıllardır pek çok insan tarafından önemli bir sağlık kaynağı olarak biliniyor. Özellikle çocukluk döneminde süt tüketmenin son derece gerekli olduğu uzun yıllardır anlatılıyor. Ancak son dönemlerde pek çok gıdada olduğu gibi süt için anlatılan hikayede de ciddi bir değişiklik söz konusu! Bazı uzmanlar süt ürünlerinin sanıldığı kadar sağlıklı olmadığı, hatta birtakım zararları olduğu kanaatinde! Peki düzenli olarak süt içmek gerçekten sağlıklı mı? Yoksa süt hakkında uzun yıllardır bildiklerimiz koca bir yalandan mı ibaretti? İşte düzenli olarak süt tüketmenin vücudunuz üzerindeki şaşırtıcı etkileri.

Akne ve sivilce oluşumuna neden olabilir

süt

Bugün, süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmenin iltihaplı aknelere veya sivilcelere neden olduğu hakkında ciddi iddialar var! Bunun sebebi ise sütte yoğun olarak bulunan “galaktoz.” Bazı uzmanlar, hiç geçmeyen sivilcelerin veya aknelerin yoğun süt tüketimi ile alakalı olabileceğini düşünüyor. Bu nedenle siz de bir türlü geçmeyen sivilcelerden şikayetçiyseniz bir süre boyunca sütten uzak durmanız fayda sağlayabilir. Uzmanlar akne ve sivilce problemi olan insanların yoğurt veya kefir gibi daha az işlenmiş ürünler tüketmesini tavsiye ediyor.

Şişkinliğe neden olabilir

süt

Pek çok uzman her gün süt içmenin şişkinliğe neden olacağı konusunda hemfikir! Ancak bu yeni bir bilgi değil. Sütte yoğun olarak bulunan laktozun sindirilememesi rahatsızlığına sahip olan, yani laktoz intoleransı olan pek çok insan bunu çok iyi biliyor. Fakat son dönemde ortaya çıkan şaşırtıcı bilgiler var! Sütün, yoğun bir protein kaynağı olduğu biliniyor. Bu nedenle sütteki veya süt ürünlerindeki proteinlere karşı hassas olmak da şişkinliğe neden olabiliyor. Öte yandan içerisindeki iyi veya kötü pek çok bakteri nedeniyle de çeşitli sindirim sorunları ortaya çıkabilir.

Kilo verme sürecine destek olabilir

süt

Pek çok uzman süt üzerinde yoğun tartışmalar yapmaya devam etse de sütü sadece faydalı veya zararlı olarak nitelemek doğru değil. Çünkü sütün bazı durumlarda faydalı bazı durumlarda da zararlı özellikleri var. Kilo vermeye yardımcı olması ise pek çok insan için sütün faydalı bir özelliği olsa gerek! Bu besini düzenli olarak tüketmek vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırır. Bu, uzun vadede daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Uzmanlara göre sağlıklı bir diyet rutinine sadık kalan insanlar, günde üç öğün süt tüketerek daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler. Bunun yanı sıra süt, oldukça zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle diyet ve spor esnasında kaybettiğiniz proteinleri kazanmanız için de oldukça iyi bir alternatiftir. Ayrıca daha az kalori ile daha çok besin almanıza fayda sağlar. Bu sayede içerdiği yoğun protein miktarı da düşünüldüğünde kilo vermek isteyenler için son derece hayati bir besindir.

Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir

Süt, kas kütlenizi korumanıza yardımcı olacak ideal oranda karbonhidrat ve protein içerir. Bu nedenle özellikle ağırlık egzersizi yapanlar için son derece faydalı bir besindir. Ayrıca kas kütlesinin korunmasına ve hatta artmasına yardımcı olabilecek aminoasitler bakımından da zengin bir içeriği sahiptir.

Bazı hastalıklardan korunmanızı sağlayabilir

Süt yalnızca protein veya aminoasit bakımından zengin değildir. Aynı zamanda yoğun olarak A, K2 ve omega-4 içerir. Yani bu besin insan sağlığına oldukça faydalı pek çok yapı içeriyor. Bu nedenle başta diyabet ve kalp rahatsızlıkları olmak üzere pek çok hastalıktan korunmanıza yardımcı olabilir.

Yaşlılık döneminde daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir

Çünkü yaşlılık döneminde vücudun hem kemik yapısı güçsüzleşir hem de kas yoğunluğu azalır. Süt içerdiği protein ile kas kütlesinin korunmasına kalsiyum ile de kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Kanser riskini artırabilir!

Özellikle de kadınlarda! Evet bu sihirli içecek bazı hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Ancak başta kanser olmak üzere bazı hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor. Bazı çalışmalar günde üç bardaktan daha fazla içilen sütün kadınlarda kansere yakalanma riskini artırdığını belirtiyor! Yine günde 2 bardak veya daha fazla içen kadınların, nadiren içenlere kıyasla yumurtalık kanserine yakalanma olasılıkları 2 kat daha fazla! Uzmanlar bu tehlikeli ihtimali ortadan kaldırmak için doğal ve işlenmemiş ürünleri tüketmeyi tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu