Helsinki’de Nükleer Felakete Karşı İnşa Edilen Yeraltı Sığınakları

Nükleer felaket dünyamızı farklı dönemlerde sürekli tehdit ediyor! Bazen bir nükleer enerji santralinde meydana gelen bir kaza, bazense nükleer silaha sahip olan ülkelerin güç mücadelesi “nükleer felaket korkusundan” kurtulmamıza bit türlü izin vermiyor. Kısa süre önce başlayan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle, nükleer silahların kullanımı ve tehlikeleri bir kez daha gündeme geldi. Yaşanan savaşla beraber pek çok ülke, yeni savunma tedbirleri geliştirmek için çabalıyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Finlandiya! Finlandiya uzun süreden beri yeraltı sığınaklarının sayısını artırmak için önemli hamleler yapıyor! Bu doğrultuda atılan en büyük adımlardan bir tanesi Helsinki şehrinin altına, adeta yeni bir şehirmişçesine inşa edilen yeraltı sığınağı. İşte Helsinki’deki muhteşem yeraltı sığınağı hakkında bilmeniz gerekenler…

Finlandiya’da 5.000’den fazla yeraltı sığınağı bulunuyor!

Son dönemlerde, Finlandiya’daki en önemli gündem maddesi, NATO üyeliği! Finlandiya’nın NATO’ya üye olma çabası, önemli bir “savunma hamlesi” olarak yorumlanıyor. Ancak, bu üyeliğin gerçekleşip gerçekleşmemesi pek çok değişkene bağlı! Bu sebeple Finlandiya, özellikle nükleer bir felakete karşı kendi tedbirini kendisi alan bir ülke! Ülkede 5.000’den fazla yeraltı sığınağı bulunuyor. Bu sığınakların sayısı ise her geçen gün artırılıyor. Ayrıca Finlandiya, yeraltı sığınaklarının sayısını artırmakla kalmıyor. Var olan sığınıkları daha yaşanabilir hale getirmek için de önemli çalışmalar yürütüyor!

Bu sığınakların büyük bir kısmı başkent Helsinki’de yer alıyor

Yeraltı sığınaklarının sayısının bu kadar fazla olmasının sebebi, sadece nükleer felakete karşı alınan tedbirler değil. Ülkede belirli bir yüksekliğin üzerindeki her binanın bir yeraltı sığınağına sahip olmasını şart koşan yasalar bulunuyor. Ancak, Helsinki’de özel olarak inşa edilmiş devasa büyüklükte yeraltı sığınakları da var!

Helsinki’deki yeraltı sığınağı, şehrin altında başka bir şehre benziyor!

yeraltı sığınağı

Başkent Helsinki’nin altına inşa edilen yeraltı sığınağı, pek çok başka sığınağı birbirine bağlıyor! Ayrıca sığınak, nükleer bir saldırının bütün etkilerini ortadan kaldıracak şekilde inşa edilmiş! Öte yandan, insan yaşamının uzun süre devam ettirilebilmesi için tasarlanmış! Üstelik bir nükleer felaket durumunda Helsinki’de bulunan bütün insanların bu sığınakta yaşayabileceği belirtiliyor! Helsinki’nin nüfusu 600.000’den fazla!

10 milyon metrekarelik bir alana inşa edilen sığınakta futbol sahaları, hokey pistleri ve havuzlar bulunuyor

yeraltı sığınağı

Bu devasa yeraltı sığınağında, insan yaşamının devam edebilmesi için gereken her şey var. Futbol sahaları, hokey pistleri ve havuzlar da buna dâhil! Öte yandan, sığınak “barış dönemlerinde” zaman zaman eğlence yerleri olarak da kullanılıyor. Ancak Finlandiyalılar, her türlü saldırıya, her an hazır vaziyetteler! Yetkili makamlar, olası bir saldırı durumunda sığınağın çok kısa süre içerisinde gerçek amacıyla kullanabileceğini belirtiyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu