HDP’den Kılıçdaroğlu’na ‘destek’ açıklaması

Erzurum Güncel- Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde HDP’yi ziyaret edeceğini hatırlatan Kürkçü, “partisinin Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyi umduğunu” ifade etti.

Türkiye’yi sarsan deprem felaketinin gölgesinde 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimler dünya basınında giderek öne çıkıyor.

Seçimde HDP’nin Millet İttifakı’na ve Cumhurbaşkanı adayı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verip vermeyeceği sorusu, uluslararası basının da gündeminde. Orta Doğu haberleriyle öne çıkan Londra merkezli Middle East Eye sitesi, HDP’nin Onursal Başkanı ve eski milletvekili Ertuğrul Kürkçü’yle yaptığı söyleşide, Kürt seçmenin seçim tercihlerini masaya yatırdı. Kürkçü açıklamasında, “Kürt halkı içinde genel eğilim Erdoğan’ı gönderecek kim olursa ona oy vermek” ifadelerini kullandı.

HDP, Kılıçdaroğlu’na destek verecek mi?

Türkiye’de ordunun ve elitlerin “Kürt halkına kendi kaderini tayin umudu verdiği” gerekçesiyle HDP’nin varlığından rahatsız olduğunu söyleyen Kürkçü, bunun hayali bir inanış olduğunu savundu. Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ziyaret edeceğini hatırlatan Kürkçü, “partisinin Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyi umduğunu” ifade etti.

Türkiye’de demokrasinin Kürt sorununa bağlı olduğunu kaydeden Kürkçü, seçimde en önemli başlıkların deprem ve ekonomik kriz olacağını söyleyerek “Şu anda elimizde Kürtler için yeni sömürgecilik ve nüfusun kalanı için de otoriterlik var” dedi.

HDP’nin 14 Mayıs’taki seçim öncesinde kapatma davasıyla karşı karşıya olduğunu aktaran Middle East Eye’a süreci anlatan Ertıuğrul Kürkçü, HDP’nin PKK ile ilişkili olduğu iddiasıyla ilgili olarak da “Erdoğan HDP’nin meclisteki varlığına son vermek istiyor ve seçmenin bizden AKP’ye yönelmesini umuyor” diye konuştu

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu