Hastane Tuvaletlerine Dikkat!

2020 ESCMID Koronavirüs Hastalığı Konferansı (ECCVID) sırasında sunulan araştırma sonucuna göre, Kovid-19 hastalarının çevrelerindeki havanın yanında, hasta tuvaletleri ve halka açık alanların hepsi yeni tip koronavirüs ile önemli oranda bulaştığı biliniyor.

Hastanelerde Kovid-19 virüsünün bulaşıcılığı ile ilgili tartışmalar hala devam ediyor. Gerçekleştirilen bu araştırmada yazarlar, hastanelerde bulunan yeni tip koronavirüsün hava yolu ile bulaşmasını, viral yük ve partikül boyutu ile ilişkili var olan kanıtları tekrar incelendi.

Fransa,  Nantes Üniversitesi Hastanesi Merkezinde görev yapan Dr. Gabriel Birgand ve meslektaşları, 1 Aralık 2019 tarihinden 21 Temmuz 2020 tarihine kadar hastanelerdeki SARS-CoV-2 hava yolu ile yayılımını detaylandıran makaleler üzerine çalıştı. Araştırmada Kovid-19’un viral RNA pozitiflik oranı, kültür, ortama, klinik duruma, hava ventilasyon sistemine ve hastadan uzaklık oranına göre incelenerek karşılaştırılma yapıldı. 17 makalenin incelemeye alındığı çalışma hakkında Dr. Birgand, hasta tuvaletlerinde pozitiflik oranının yüzde 23.8, klinik kısımlarında yüzde 9.5, personel kısımlarında yüzde 12.4 ve diğer halka açık olan yerlerde ise yüzde 6 olduğu bulgularını elde ettiklerini açıkladı. Ortalama olarak SARS-CoV-2 RNA oranlarının, hasta tuvaletlerinde hasta bakım odalarına oranla 10 kat daha yüksek olduğu tespit edildi. 

Araştırmada, tuvalet ve banyolarda, personel ve halka açık kısımlarda bulunan yüksek viral yüklerin, bu kısımlarda temizlik önlemleri ve kişisel koruyucu malzemelerinin kullanımı ile doğrudan ilişkisi olduğu aktarılıyor.

İLİşKİLİ HABERLER Tuvalette Telefon Mikrop Saçıyor!

Tuvalette Telefon Mikrop Saçıyor!

El Hijyenini Zorlaştırıyor

El Hijyenini Zorlaştırıyor

Kovid-19 Aşı Denemeleri Ankara Şehir Hastanesi'nde Başladı

Kovid-19 Aşı Denemeleri Ankara Şehir Hastanesi’nde Başladı

ABD'li Şirket Johnson & Johnson Kovid-19 Aşı Çalışmalarını Durdurdu

ABD’li Şirket Johnson & Johnson Kovid-19 Aşı Çalışmalarını Durdurdu

İLİşKİLİ GALERİLER Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Besin

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 9 Besin

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Meyve ve Sebze Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Meyve ve Sebze Suları Ne Kadar Sağlıklı?

Sağlıklı Hamilelik İçin Bunları Yapın

Sağlıklı Hamilelik İçin Bunları Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu