Halep’te Esad güçlerine karşı savaşırken ölmüştü, mahkeme o kişi için ilan yayınladı

Erzurum Güncel- Suriye’de 2011 yılında çıkan iş savaşta Türkiye’den binlerce kişi aktif rol almıştı.
DEAŞ’ın yanı sıra Özgür Suriye Ordusu ve El-Nusra gibi oluşumlar altında Esad güçlerine karşı savaşırken ölenden biri de Erzurumlu Yahya Tanas idi…

“ŞEHİT OLDU” DİYE DUYURDULAR
30 Ekim 2013 tarihinde Esad’a karşı savaşan tarafların Türkiye’deki haber kaynaklarında, Yahya Tanas’ın Halep şehrinde Esad güçlerine karşı gerçekleştirilen bir operasyonda öldüğü, “Şehit oldu” diyerek duyurulmuştu.

AFGANİSTAN’DA DA SAVAŞMIŞTI
Daha önce de Afganistan’da savaştığı açıklanan Yahya Tanas’ın cenazesi, diğer vakalarda olduğu gibi Türkiye’ye,  getirilmişti. 

AİLESİ MAHKEMEYE BAŞVURDU
Yahya Tanas’tan bu tarihten itibaren haber alınamaması üzerine ailesi yasal zorunluluk olarak mahkemeye “Gaipliğe karar verilmesi” başvurusunda bulundu.
T.C. Sakarya 3. Sulh Hukuk Mahkemesi de gaiplik davası kapsamında ilan yayınladı.

BAŞVURAN OLMAZSA “GAİP” OLACAK
Buna göre Suphi ve Pünpül Tanas’ın oğulları 1 Temmuz 1975 Erzurum/Çat doğumlu Yahya Tanas hakkında bilgisi olan kimselerin ilanın yapıldığı tarihten itibaren 6 ay içinde mahkemeye bilgi vermesi gerekiyor.
Bu süre içerisinde mahkemeye Yahya Tanas’ın yaşadığına dair bilgi ulaşmazsa mahkeme “Gaiplik” kararı verecek.

GAİPLİK NEDİR?
Gaip, sözlük anlamı ile; göz önünde bulunmayan, nerede olduğu bilinmeyen kişi manasına gelir. Tabi bu kelime hukukta teknik bir terim olarak kullanılmaktadır. Hukuksal açıdan; mahkemenin gaiplik yönünde bir hüküm tesis etmesi ile kişi gaip sıfatına haiz olacaktır. Bu hükmün verilmesiyle birlikte, işbu karar, gaip kişi hakkında birçok hukuki sonuç doğuracaktır. Kişi hakkında gaiplik kararı verilmesinin en büyük etkisi, bu kararın kişiliğin son bulmasına sebebiyet vermesidir. Bu karar sadece gerçek kişiler hakkında verilebilir. (medyabar)

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu