Grip Kalp Krizi Geçirme Riskini Artırıyor!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Zor, ‘Grip olanlar hastalığın ilk haftasında 6 kat fazla kalp krizi riski taşırken, virüsün vücuda girmesinin 8. günü risk normale dönüyor. Mevsimsel gripten korunmak için aşılanma oldukça önem taşıyor’ şeklinde konuştu.

GRİP ZANNETTİĞİNİZ KADAR HAFİF BİR HASTALIK DEĞİL!

Kanada Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaya göre ilk defa influenza enfeksiyonu ile kalp krizi oranlarındaki artış arasında doğrudan bir ilişki olduğu ortaya çıkarıldı. İngiltere’de bir adlı tıbbi araştırma dergisinde yayımlanan bilimsel bir araştırmanın sonuçları yaşanılan gribin kalp krizi riskini artırdığını belirledi.

İnfluenza enfeksiyonlarının zirve yaptığı mevsimlerde, kalp krizi oranlarının ve kalp krizine bağlı ölümlerin artış gösterdiği, daha önce yapılan pek çok epidemiyolojik çalışma ile birlikte ortaya konduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Zor, grip ve kalp krizi arasındaki ilişkiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

GRİP ORANI HER YIL ARTIYOR

Yıllık influenza oranlarının her yıl artış gösterdiğini, özellikle küresel ısınmaya bağlı mevsimsel değişiklikler nedeniyle salgınlarla daha fazla süre karşılaşılabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Elif Hakko ve Dr. Ayşegül Karahan Zor, ‘Gribin etkileri mevsime veya yıla göre de değişiklik gösteriyor. Hangi virüsün yaygın olduğu, ne kadar aşı yapıldığı, aşının ne zaman yapıldığı, aşının virüsle ne kadar uyum sağladığı gribin etkisinde rol oynuyor’ ifadesini kullandı.

RİSK GRUBUNDA ÇOCUKLAR, YAŞLILAR VE KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR VAR

Bazı kişilerin grip olduklarında daha ağır olarak hastalığı geçirirken; bu grupta özellikle çocuklar, yaşlılar, gebeler ve kronik hastalığı olan kişilerin olduğunun altını çizen Doç. Dr. Hakko ve Dr. Zor, ‘Grip enfeksiyonu zatürre, kulak enfeksiyonları, sinüzit ve kronik hastalıkların kötüleşmesine de yol açabilir. Özellikle 65 yaş üstü, diyabetik ve kronik solunum yolu hastalığı olan bireyler risk altında. Gripten korunmak için risk altında olan bireylerin aşılanması ve sık el yıkama gibi hijyen önlemlerine uymaları oldukça önemli’ açıklamasında bulundu.

7 GÜNDE BULAŞABİLİYOR

Gribin bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve hastaların öksürürken, burnunu çekerken veya konuşurken oluşan damlacıklarla hastalığı bulaştırabildiğini ifade eden Doç. Dr. Elif Hakko ve Dr. Ayşegül Karahan Zor, ‘Grip virüsü, hasta olan kişinin solunum sıvılarıyla kirlenmiş yüzey ya da objelere dokunduktan sonra ellerini ağzına, burnuna, gözlerine götüren kişilere de bulaşabiliyor. Hastalığın 1 gün öncesinden 5-7 güne kadar bulaşıcılığının devam ettiğini unutmayın’ dedi.

GRİP ENFEKSİYONUNDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Havaların fazla sıcak ve bir anda fazla soğuk olmasına bağlı olarak yaşanabilecek grip hastalığının önüne geçebilmek için belirli tedbirler alınabilir. Bunların başında da ilk olarak kalabalık ortamlardan uzak durulmaya özen gösterilmesi gerekiyor.

Bununla beraber hasta olduğunu bildiğiniz kişiler ile yakın temas kurmamanız gerekmektedir. Herhangi bir şekilde kuracağınız yakın temas ile virüs kapmanız muhtemel bir durumdur. Aynı zamanda kişisel hijyen temizliğine de önem vererek elleri sık sık yıkamak gereklidir.

İLİşKİLİ HABERLER Sağlık Bakanı Koca'dan Grip Uyarısı

Sağlık Bakanı Koca’dan Grip Uyarısı

Griple Savaşan Smoothie Tarifi

Griple Savaşan Smoothie Tarifi

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Yaz Aylarında Neden Grip Oluruz

Yaz Aylarında Neden Grip Oluruz

İLİşKİLİ GALERİLER Her Gün Bir Adet Yiyen Grip Olmuyor!

Her Gün Bir Adet Yiyen Grip Olmuyor!

Gripten Koruyan Besinler

Gripten Koruyan Besinler

Grip Soğuk Algınlığını Geçirmenin 6 Yolu!

Grip Soğuk Algınlığını Geçirmenin 6 Yolu!

Grip Hakkında Ortaya Atılan Hurafeler

Grip Hakkında Ortaya Atılan Hurafeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu