Gri listeye alındılar, ihbar edene ödül var

Erzurum Güncel- Kapatılan Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde başkanlık, üye hakimlik ve savcılık yapan ve 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sonrasında halen FETÖ üyesi olmak suçundan haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan 30 yargı mensubu İçişleri Bakanlığı’nın terörden arananlar listesinin 500 bin lira para ödüllü gri renkli kategorisine alındı.

HAKAN FİDAN’I İFADEYE ÇAĞIRDI, ERDOĞAN’I DİNLETTİ

Listeye alınan o isimlerden Diyarbakır ve İstanbul’da Özel yetkili savcılık yapan Adem Özcan, Diyarbakır’da “Faili meçhuller davası” olarak bilinen Kayseri eski İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ve PKK itirafçıları, uzman çavuş ve koruculardan oluşan dava ile KCK Ana davası, JİTEM ve Hizbullah davalarında duruşma savcısı olarak görev yapıyordu.

Terör soruşturmalarında çok sayıda kişiyi “Gizli tanık” yaparak davalara yön veren isimdi. Özcan, Diyarbakır’da MİT muhbiri bir kadını da terör örgütü üyesi olmaktan tutuklayıp hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açmıştı.

İstihbarat birimlerinin girişimlerine rağmen, “Nereden bileyim haber elemanı olduğunu, resmi yazı getirip dosyaya koyun o zaman” diyerek MİT’in talebini reddetmişti. Diyarbakır’dan İstanbul’a Özel yetkili savcı olarak tayin edilen Adem Özcan, burda ise 7 Şubat 2012’de Hakan Fidan ve MİT’teki üst düzey bürokratların PKK ile Oslo görüşmelerini yürüttükleri için ifadeye çağıran isimdi.

Özcan, Selam Tevhid soruşturması kapsamında Recep Tayyip Erdoğan ile Filistin lideri Mahmud Abbas’ın görüşmelerinin kayda alınarak İsrail’e servis edilmesiyle gündeme gelmişti. Selam Tevhid adı altında Defne Samyeli başta olmak üzere çok sayıda aydın, yazar, sanatçı ve siyasetçi savcı Özcan’ın talebiyle dinlenmişti.

CEZA VERİP TERFİSİNİ ENGELLEDİ

Diyarbakır eski çocuk mahkemesi hâkimi Ahmet Türkeri’nin “HMT21” adıyla By Lock kullanıcısı olduğu tespit edilmişti. Firari Türkeri, 2022 atamalarında Jandarma Genel Komutan Yardımcılığına atanan Korgeneral Hüseyin Kurtoğlu’na, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı yaptığı dönemde verdiği hukuk dışı ceza ile terfisini engellemiş, Adana’da MİT tırlarını durduran Hamza Celepoğlu’nun ise generalliğe terfi etmesini sağladığı ileri sürülmüştü.

EROİN TÜCCARINI 3 MİLYON KEFALETLE TAHLİYE ETTİ

Diyarbakır’da Özel yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başkanlık yapan Hakim Bekir Soytürk ise KCK çatı ana davası, belediye başkanları ile HDP’li milletvekilleri, JİTEM ve faili meçhuller davalarında başkanlık yapıyordu. Soytürk, 125 kilo eroinin yakalandığı davada telefon dinmelerine takılan Abdurrahman Yavuz’u 2012 yılında 21 yıl hapisle cezalandırdıktan sonra 3 milyon lira kefaletle serbest bırakmıştı.

O tarihte dolar kuru 1.78 TL idi. Kefaletin FETÖ’ye himmet olarak gönderildiği iddiaları üzerine HSK Soytürk ve kararda imzası bulunan hakimler hakkında inceleme başlatmış ve paranın hazineye gelir olarak irat kaydının yapılıp yapılmadığının ivedilikle araştırılması için 3 müfettiş görevlendirmişti. Soytürk’ün, çok sayıda usulsüz dinleme kararında da imzası bulunduğu belirtiliyor.

17-25 ARALIK SORUŞTURMASINI BAŞLATTI

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde görev yaparken 15 Temmuz sonrasında gözaltına alınıp tutuklanan ardından tahliye edilen Savcı Bilal Açıkgöz, hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılınca kayıplara karıştı. 17-25 Aralık 2013 tarihinde AKP’li 4 bakan ile 3 bakan çocuğu ve Rıza Sarraf’ın da aralarında bulunduğu işadamlarıyla ilgili yolsuzluk soruşturmasını başlatan Özel yetkili savcı Celal Kara ile Mehmet Yüzgeç de gri listeye alınan isimlerden. Kara, askeri casusluk soruşturmasını da yürütüyordu. Hakkında yakalama kararı çıkarılınca Gürcistan üzerinden Ermenistan’a, buradan da Almanya’ya giderek iltica başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

İLKER BAŞBUĞ’U TUTUKLATTI

İstanbul Başsavcı Vekili iken Ergenekon kumpas davası kapsamında eski Genelkurmay Başkanı İlker Bağbuğ’un tutuklanmasını talep eden ve Selam Tevhid kumpas soruşturmasını yürüten Cihan Kansız da gri listede yer aldı. Kansız, Sakarya’ya düz savcı olarak atandı, 15 Temmuz sonrasında ise kayıplara karıştı.

Savcı Durmuş Yiğit ise, 25 hakim savcının yargılandığı İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde yasadışı dinlemeler, usulsüz tahliyeler, askeri casusluk, Oda TV davasında firari sanık olarak yer alıyor. TSK ve Jandarma personeline karşı kumpas soruşturmalarında görev alan Zekeriya Öz de listede isimler arasında.

KOZMİK ODA’DA ARAMA KARARI VERDİ

Diyarbakır’da Gaffar Okkan suikastı ve Hizbullah askeri kanat ana davası başta olmak üzere birçok davada ağır ceza başkanlığı yapan Dündar Örsdemir, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atandı. Örsdemir’in başkanlık yaptığı mahkeme heyeti Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığında, Genelkurmay’ın tüm itirazlarına rağmen 20 gün boyunca 11 ve 16 No’lu odalarda arama kararı vermişti.

CD ve hard disklerdeki devletin güvenliğini teşkil eden devlet sırrı niteliğindeki gizli belgeler sonradan FETÖ’cü oldukları tespit edilen TÜBİTAK’taki bilirkişilere çözümü yaptırıldı.

Hakim Örsdemir, kozmik odada arama kararı verdiği için halen Yargıtay’da casusluk yapmak suçundan firari sanık olarak yargılanıyor. Dündar Örsdemir, Asliye Ceza Hakimliğine atandıktan sonra da FETÖ’nün yayın organı Zaman gazetesini yırtıp çöpe attıkları için üç genci 24 gün hapisle cezalandırıp ardından 833 lira para cezasıyla cezalandırdı ve parayı yatırmadıkları taktirde hapis yatacakları yönünde ihtarda bulundu.

FETÖ’NÜN YARGIDAKİ A TAKIMINDAYDI

Hakim Engin Durnagöl FETÖ’nün yargıdaki A Takımında yer alıyordu. FETÖ’cü hakim savcılar arasında itibar gören 2003-2005 yıllarında Adalet Bakanlığında yargı abiliği yapmakla suçlanıyor. Hakkında Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan Durnagöl, 2010-2014 yıllarındaki kararname ve müstemir yetkilerin belirlenmesinde aktif rol oynadığı belirtiliyor.

Kamera ve HTS kayıtlarına göre Hakim Durnagöl, 13 Temmuz 2016’da Marmaris Deniz Limanından yurtdışına çıktı, 15 Temmuz günü 18.24’te tekrar Türkiye’ye giriş yaptı ve darbenin başarısız olması üzerine 16 Temmuz günü 09.28’te tekrar yurtdışına kaçtı.

Askeri Casusluk, Şike, Balyoz ve Ergenekon kumpas soruşturmalarına yön veren İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen de gri listeye alınan bir diğer isim. Seçen, son olarak Çorum savcılığı yaparken Hollanda’nın Amsterdam kentine kaçmış ve buradan oturma izni başvurusu yapmıştı.

BALYOZ SAVCISI İLE ŞİKE SAVCISI LİSTEYE EKLENDİ

Balyoz davası duruşma savcısı Hüseyin Ayar, Hakim İbrahim Pek ile savcı eşi Hülya Pek de arananlar listesine alındı. Savcı Mehmet Berk futbolda şike soruşturması kapsamında Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım’la ilgili hukuka aykırı uydurma delil yaratarak tutuklanmasına kadar giden sürecin içinde yer almıştı.

HAKAN FİDAN’A YAKALAMA KARARI ÇIKARDI

MİT Başkanı Hakan Fidan’a yakalama emri çıkaran hakim Mesut Özcan da arananlar listesine eklendi. Özcan, futbolda şike kumpas davasının da hakimleri arasında yer alıyordu. 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ikinci dalgasını yürüten savcı Muammer Akkaş, Hrank Dink suikastı ile Gezi olayları ve Ergenekon soruşturmalarında da görev aldı.

İLHAN CİHANER’E KUMPAS HAKİMİ

Erzincan’da dönemin Başsavcısı İlhan Cihaner ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Alay Komutanı Ali Tapan, Eskişehir Alay Komutanı Recep Gençoğlu, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir’le ilgili yargılamayı yapan Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Karatay da gri listeye alındı.

İstanbul hakimliği yaparken Selam Tevhid soruşturması adı altında binlerce kişinin usulsüz, hukuka aykırı biçimde dinlenilmesi kararlarında imzası bulunan Nurullah Çınar da By Lock kullanıcı olmaktan arananlar arasında. Ankara batı adliyesinde savcılık yaparken Konya’ya atanan ve hakkındaki yakalama kararını duyunca kayıplara karışan savcı Ramazan Saban, örgüt evlerinde abilik yapmakla suçlanıyor. Saban da Selam Tevhid soruşturması adı altında binlerce kişi hakkında yasadışı dinleme kararı talebinde bulunan isimler arasında yer alıyor. Savcı Saban aynı zamanda eski Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet savcısıydı. O da arananlar listesinde yerini aldı.

KPSS SORUŞTURMASINI KAPATTI

2010 KPSS sonuçlarının FETÖ’ye sızdırılmasıyla ilgili soruşturmayı kapatmaya çalışan eski Ankara Başsavcı Vekili Şadan Sakınan da gri listeye alındı. Kardeşi Ahmet Sakınan ise Adil Öksüz ile 1067 telefon görüşmesi tespit edilince Kara Kuvvetleri Komutanlığı mahrem imamı olduğu ortaya çıkmıştı. Şadan Sakınan, daha önce Diyarbakır Başsavcılığında genel soruşturma savcısıydı. Sakınan, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki çok sayıda usulsüzlük dosyalarına da takipsizlik kararları vermişti. Sakınan’ın Seferberlik Bölge Başkanlığındaki Kozmik Odalarda arama yapılmasına ilişkin kararlarda da imzası yer alıyor. Kozmik odada usule aykırı arama yaptığı için halen Yargıtay’da yakalamalı sanık olarak yargılanıyor. 15 Temmuz sonrasında gözaltına alınan Sakınan serbest kalınca kayıplara karıştı.

HASTA TUTUKLULARI TAHLİYE ETTİRMEDİ

Terörist elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni olduğu ileri sürülen Ergenekon kumpas davasının hakimlerinden Sedat Sami Haşıloğlu da arananlar listesinde yer alıyor. Haşıloğlu, kanser tedavisi gören Kuddusi Okkır başta olmak üzere çok sayıda sanığın sağlık sorunları sebebiyle cezaevinde kalamayacağına dair raporlarına rağmen tutukluluk hallerinin devamına karar vermişti.

9 KİŞİLİK BEYİN TAKIMI

HSK’da Adalet Başmüfettişliği yapan Selahattin Atalay’ın Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yargıtay üyeliği yaptığı bildirildi. Atalay, FETÖ’nün yüksek yargı organı olan Yargıtay’daki 9 kişilik beyin takımını oluşturan isimlerden biriydi. Pensilvanya’dan vizesi olmayanların neredeyse seçilemediği 2010 yılındaki Yargıtay seçimlerinde 12. Hukuk Dairesi üyeliğine seçildi. Atalay; Yargıtay Genel Kurulunca 11 Temmuz 2011’de yapılan seçimle Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi. 24 Ocak 2013 tarihine kadar bu görevini sürdürdü.

MİT TIRLARINI DURDURAN KOCASIYLA İLGİLİ İRONİ YAPMIŞTI

Adana’da MİT tırlarını durduran savcı Aziz Takçı’nın Zonguldak 1. Asliye Hukuk Hakimliği yaparken kayıplara karışan eşi Selma Rahşan Takçı da arananlar listesinde yer alıyor. Takçı, MİT tırları davasında eşi hakkında tutuklama kararına tepki gösterdiği adalet.org’daki yazısında, “Ben bir Cumhuriyet savcısı ile evli olduğumu zannediyordum. Meğerse eşim bir casusmuş. Sadece casus olsa yine iyi. Hem casus hem de darbeciymiş. Darbeci de olsa, casus da olsa seviyoruz bu koca yürekli adamı” demişti.

Listeye alınan bir diğer isim de İzmir’deki Askeri Casusluk davasıyla ilgili usulsüz dinleme kararı veren İzmir Sorgu Hakimi Serdar Ergül. Ergül, Askeri Casusluk soruşturmasında usulsüz dinleme yapan 2 polis müdürünün tahliyesine karar vermişti.

HERKÜL.ORG’U KAPATAN HAKİMİ FİŞLEMİŞ

Listede eski Sivas Hakimi Vahdettin Toklucu da yer alıyor. İstanbul Anadolu Adliyesi hakimiyken Sivas’a atanan Toklucu, FETÖ’nün yayın organı Herkül.org sitesiyle ilgili kapatma kararı veren hakimi By Lock üzerinden fişleyerek FETÖ’cülere şu mesajı göndermişti: “Abiler bu şahıs hakkında elinizde ne bilgi varsa talep ediyoruz.” Hakim Toklucu, fişlediği hakimin aile yaşantısını, siyasi görüşünü, dini uygulayış tarzına dair özel hayatın gizliliğine dair bilgileri FETÖ ağabeylerine göndermişti.

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdür Yardımcısıyken Yargıtay savcılığına atanan Yusuf Solmaz Balo ise, 15 Temmuz sonrası gözaltına alınmış, serbest kalınca kayıplara karışmıştı. FETÖ kontenjanından Yargıtay üyeliğine seçilen Yüksel Hız da arananlar listesinde yer alıyor.

Sözcü

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu