Göz Nezlesi (Konjuktivit)

Göz nezlesi bakteriyel kaynaklı da olabilir. Bu da bulaşıcı bir türdür; göz damlası (Antibiyotik) verilebilir. Doktorunuzun önereceği bir merhemi de kullanabilirsiniz.  Bulaşıcı olmayan göz nezlesi ise alerjik olandır. İlkbahar ve yaz aylarında daha çok görülür; sonbaharın başlarında da rastlanır.

GÖZ NEZLESİ NEDİR?

Göz nezlesi ağırlıklı olarak bakteri ve virüslerden ötürü meydana gelen bir hastalıktır. Konjonktiva, gözün beyaz bölümünün bir kısmını örten ince bir zardır. Konjonktiva ve göz kapağının iç yüzeyi iltihaplandığında, enfeksiyon kaptığında göz nezlesi oluşur.

En büyük nedeni belirttiğimiz gibi bakteri ve virüsler olsa da başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Ultraviyole ışıkları, kimyasal bazı maddelere maruz kalma, tahriş, alerjiler bu nedenler arasında bulunur. Gözdeki bu nezle bulaşıcıdır; göz nezlesine yol açan viral virüsler ile soğuk algınlığına neden olan virüsler aynı türdür. Çok çabuk bulaşma riski olduğundan tek bir gözde başlayan hastalık kısa sürede diğerine de sıçrar.

GÖZ NEZLESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Göz nezlesi nedenleri en çok virüs, bakteri, alerji ve kimyasal maddelerdir. Bakteriyel ve virüs kaynaklı göz nezleleri bulaşıcıdır. Alerjiden ve kimyasal maddeler nedeniyle meydana gelen göz nezleleri ise bulaşıcı değildir.

Kimyasal madde veya dış etkenler nedeniyle oluşan göz nezlesinde şunlar etkendir:

Gözde yaralanma meydana gelmesi Havuzlardaki fazla klor Çeşitli makyaj malzemeleri Yoğun olarak gözün ışığa maruz kalması Kontakt lens kullanımı Bazı yabancı objelerle gözün temas etmesi Dumana maruz kalma

Konjonktivit hastalığı aynı zamanda bazı hastalıklardan ötürü de oluşabilir. Bazı kanser türlerinde, tiroid hastalarında, tüberkülozda vb. ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

GÖZ NEZLESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz nezlesi bazı belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler sizde de varsa vakit kaybetmeden bir doktora danışabilirsiniz.

Göz nezlesi belirtileri şunlardır:

Gözün beyaz kısmının kırmızılaşması (Pembeleşmesi) Tek veya iki gözde birden kaşıntı, yanma hissi Pütürlü bir ağrı hissetme Aşırı sulanma meydana gelmesi Göz kapağının şişmesi Gözde çapaklanmanın artması Sabahları gözleri açmakta zorlanmak (Kirpikler veya göz kapakları zor açılır) Işığa karşı artan hassasiyet

Bu belirtilere bir ya da iki gözde birden sahipseniz göz nezlesi olma ihtimaliniz çok yüksektir.

GÖZ NEZLESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz nezlesi tedavisi nezlenin türüne göre değişebilir. Viral göz nezlesi en zorlu olanlardan biridir ve kesin bir tedavisi yoktur. Doktorunuz reçeteli antiviral ilaç yazabilir.

Bakteri kaynaklı göz nezleleri ise genelde 1-2 haftada düzelme gösteriyor. Çoğunlukla antibiyotik göz damlaları ve kremler kullanılıyor.

Alerjik göz nezlesinde ise alerjiye yönelik çeşitli göz damlaları reçete edilir. Nezlenin şiddetine göre verilen ilaçlar ve uygulanan tedavi değişebilir.

İLİşKİLİ HABERLER Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz Nezlesini 10 Dakika da Kurutan Formül!

Göz Nezlesini 10 Dakika da Kurutan Formül!

Göz Hastalıkları Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Sağlığını Tehdit Eden Bu Belirtilere Dikkat!

Göz Sağlığını Tehdit Eden Bu Belirtilere Dikkat!

İLİşKİLİ GALERİLER Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler

Göz Seğirmesi Nasıl Önlenir?

Göz Seğirmesi Nasıl Önlenir?

Bu Çay Göz Sağlığınızı Koruyor!

Bu Çay Göz Sağlığınızı Koruyor!

Evde Yapabileceğiniz Doğal Göz Maskesi

Evde Yapabileceğiniz Doğal Göz Maskesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu