Göğüs Ağrısı Kalp Krizi İşareti mi?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu, her kalp krizinin aynı belirtileri göstermediğinin altını çizerek, özellikle çocukların hissettiği ağrıların hafife alınmaması ve takip edilmesi gerektiğini belirtti.

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uzm. Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu, ‘Bazı kalp krizleri göğüste baskıyla kendini belli eder. Bazıları ise karında ağrıyla belirti verir. Sadece sırtta ağrıyla da kendini belli edebilir. Bazen hastaların dudaklarında uyuşma ortaya çıkar. Bazen de hastaların sol kolunda anlam veremedikleri bir uyuşma oluşur.

Elinizle, parmağınızla işaret ederek göğsünüzün ortasının ağrıdığını gösteriyorsanız, bu kuvvetle muhtemel kalp ağrısı değildir. Sağa dönünce işaret ederek göğsünüzün ağrıdığını ifade ederseniz, ya da ağrının bir noktadan girip bir başka noktadan çıktığını eliniz-parmağınızla gösterirseniz bunlar kalp ağrısı değildir.

‘Öksürürken daha çok oluyor’ dediğiniz ağrılar da kalp ağrısı değildir. Kalp ağrısı, kendini özellikle eforda belli eder. Yürüdüğünüzde daha çok artar, durduğunuzda geçer. Bazı hastalar düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamazken merdivenin başına geldiklerinde nefes daralması yaşadıklarını söylerler. 1-2 kat çıktıklarında nefes nefese kaldıklarını da belirtirler. ‘Sanki ayva yemişim de boğazıma takıldı yutamıyormuş gibi hissettim’ de diyebilirler. Tüm bunlar, kalp krizi yönünden işaretler olabilir’ ifadelerini kullandı.

‘BU TÜR AĞRILARDA ŞÜPHEYE DÜŞMEYİN’

Pozisyona bağlı, öksürük, sağa sola dönmeyle yaşanan bıçak/iğne batması gibi ağrılar kalp krizi belirtileri arasında olmadığını belirten Uzm. Dr. Çulhaoğlu, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

‘Ebeveynler, 5-15 yaş arası özellikle kız çocukları için ‘Bayılıp düşecek gibi oldu. Göğsünde batma hissediyor’ gibi diyerek paniğe kapılabiliyor. Bu tür ağrılarda kalp krizi şüphesi taşımasınlar. Kalp krizi, belli bir yaş grubu üzerinde olur. Çocuklarda oluşan, büyüme ağrısıdır. Kemik büyümesi, kas büyümesinden önde giderse çocuklarda göğüste batma şeklinde canlarını yakan, nefes almalarını engelleyen ağrılar olabilir ancak bunlar kalp krizi belirtisi değildir.’

İLİşKİLİ HABERLER Regl Öncesi Yaşanan Göğüs Ağrısı İçin Tavsiyeler

Regl Öncesi Yaşanan Göğüs Ağrısı İçin Tavsiyeler

Üşütmeye Bağlı Göğüs Ağrısı Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Bağlı Göğüs Ağrısı Ne İyi Gelir?

E-Sigara Kalp Krizini Artırıyor

E-Sigara Kalp Krizini Artırıyor

Grip Kalp Krizi Geçirme Riskini Artırıyor!

Grip Kalp Krizi Geçirme Riskini Artırıyor!

İLİşKİLİ GALERİLER Kalp Krizini Önlemek İçin 5 Öneri

Kalp Krizini Önlemek İçin 5 Öneri

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Mutlu Olduğunuzun Belirtileri

Mutlu Olduğunuzun Belirtileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu