Gençleştiren Yiyecekler

Biyolojik olarak, her yaşın takvimsel bir karşılığı varken, ruhsal olarak her yaşın kendi içinde kırılmaları da meydana gelmektedir.

Gençlik Bir Sır Mıdır, Bir Hazırlık Mı?

Gençlik sorunsalı da bu yönde ele alındığında, 20 yaşındaki bir genç kız elindeki telefona gömülerek kendisini yaşlı ve enerjisiz hissederken, 65 yaşında bir kadın eşofmanını üstüne çekerek, sahilde yürüyüşe çıkabilmektedir. Bu anlamda, yaşın birçok fonksiyonu bulunmaktadır.

Gençlik denilince, genelde 60 yaşa kadar olan süreci kastetsek de takvimsel olarak 18-45 yaşa arasındaki kısma dikkat çekeriz. 45 yaşından sonraki süreçte, vücudun gelişimi, ruhsal oturmuşluk biraz daha orta yaş seviyesine yaklaşır.

Gençliği etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Doğduğunuz ülke, içinde yaşadığınız kültür, geldiğiniz aile, çevreniz, kemik yaşınız, yaşadığınız yüzyıl…

Gençleştiren Yiyecekler açısından konuya yaklaşıldığında, yaşam standardımızın ve beslenme biçimimizin bizi fazlasıyla etkilediğini fark ederiz. Gençlik bir hazırlık, bir oluş hali şeklinde yiyeceklerin içindeki vitaminlerde, minerallerde, proteinlerde gizlidir.

Genç Olmak Mı, Genç Kalmak Mı?
Genç olmak mı, genç kalmak mı denildiğinde, ikisini birden kabullensek de genç kalmak düsturu geçerliliğini daha çok korumaktadır.

Nitekim, hepimiz doğup, büyüyüp, yaşlandığımız için, o gelişim sürecinin yaşlılık evresini bir türlü kabul etmek istemeyiz.

Bu yüzden, ‘‘hâlâ gencim’’, ‘‘eskisinden farkım yok’’, ‘‘demir gibiyim’’ der yahut bunun tersi istikamette, ‘‘yaşlandım artık’’, ‘‘yoruldum’’, ‘‘hiç işe yaramıyorum’’, ‘‘o eski günler nerede?’’ hayıflanmalarına düşeriz. Bu yönde, hayıflanmalara düşmemek için çaba göstermemiz gerekir.

Gençleştiren Yiyecekler, sağlıklı beslenmemizi, hayata pozitif bakmamızı, enerji depolamamızı; kaç yaşında olursak olalım kendimize önem vermemizi sağlamaktadır. Mevcut çaba, beslenme düzeninin önemiyle şekillenecektir. Beslenmeye verilen değer birçok şeyin önüne geçer; hayatta kalmak, ayakta kalmak için de bize destek sağlar. İyi beslenme, yaş kaç olursa olsun, dinç hissetmenin de değişmez sembolüdür.

Gençleştiren Yiyecekler
Gençleştiren Yiyecekler denilince, aklımıza ‘anti-aging’ ürünler gelmektedir. Bu ürünlerin başında da süt ve süt ürünleri bulunur. Zamanında, sağlıklı süt, peynir ve yoğurt tüketimi yaparsak, dişlerimiz sağlam kalacaktır. Kemiklerimizin erimesi de zorlaşacaktır, ki kemik erimesi en büyük sorunların başında gelmektedir.

Gençleştiren Yiyecekler denilince, bir diğer başlık, kuru yemiş takviyelerini kapsamaktadır. Özellikle, ceviz ve badem tüketimi, beynimizin çalışması, cildimizin sıkılaşması için elzemdir.
Bir diğer yiyecek grubu da kırmızı meyvelerdir. Nar adeta büyülü bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır. Narı sade tüketmek ya da onun suyunu içmek, genç kalmamız sağlayacak, kan dolaşımımızı da düzenleyecektir. Domates, kiraz, çilek, papaz eriği, kırmızı lahana da her fırsatta yenilmelidir.

Gençleştiren Yiyecekler, C vitamini kullanımı bağlamında da önemli bir yeri kaplamaktadır. Portakal, mandalina, limon, greyfurt tüketimi vücudumuza katkı sağlar. Ayrıca, maydanoz yemek de gençleşmenin sihirli formülünü bizlere sunmaktadır.
Yaşınız ilerlese de genç kalmak sizin elinizdedir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu