GENAR’dan Şaşırtan Araştırma: “AKP, Deprem Sürecinde Oy Kaybetmedi, CHP İşi Ağırdan Aldı”

2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri, 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi ile birlikte Türkiye gündeminin en önemli konusu durumunda. Siyaset sahnesinde yaşanan son gelişmeler ışığında pek çok insan, seçimlerin sonucuna dair fikir yürütmeye çalışıyor. Seçim sonuçlarına yönelik çok sayıda anket ve saha araştırması yapılıyor. İşte AKP’ye yakınlığı ile bilinen GENAR Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş bu hususta yaptıkları bir araştırmadan çıkan sonuçlar hakkında bazı bilgiler verdi. Aktaş’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya bakılacak olursa araştırmanın sonuçları hayli ilginç. Vatandaşa saha çalışmalarında, hükümetle ilgili sorular sorduklarını aktaran Aktaş, deprem sürecinde AKP’nin oy kaybetmediğini ileri sürüdü. Aktaş bununla birlikte “vatandaşta, arama kurtarma ve diğer konularda Cumhuriyet Halk Partisinin işi yavaştan aldığına dair bir kanaat oluştuğunu” iddia ediyor. Gelin, bu son derece ilginç açıklamaların detaylarına birlikte bakalım.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 46 binden fazla insanımızı kaybettik

Deprem bölgesinde sayısız bina yıkıldı, bazı yerleşim bölgeleri haritadan silindi.

Depremin ardından yaşananlar, depremin felakete dönüşmesine neden oldu

Arama kurtarma faaliyetlerinin geç başlaması, haberleşme ve organizasyon alanlarındaki sorunlar ve daha pek çok olumsuz gelişme, depremden sonraki ilk anlarda oldukça çarpıcı bir tablonun ortaya çıkmasına neden oldu.

Takip eden süreçte yeni sorunlar ve yeni skandallar da ortaya çıktı

genar

Deprem bölgesindeki çadır ve konteyner yetersizliği ve buna bağlı olarak ortaya çıkan barınma sorunu bugün dahi çözülebilmiş değil. Bununla birlikte sayısı milyonlara ulaşan insanın evsiz kaldığı bir dönemde Kızılay, sivil toplum kuruluşlarına sattığı çadırlarla, gıda malzemeleriyle gündeme geliyor. Kısacası depremin üzerinde bir aydan fazla bir zaman geçtiği halde, deprem skandallarına şahit olmaya devam ediyoruz.

Ülkemizde büyük bir yıkıma neden olan depremler ve sonrasında ortaya çıkan ve ardı arkası kesilmeyen skandallar, yetkililerin ve hükûmetin ciddi şekilde eleştirilmesine neden oldu

Öyle ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremin ardından bazı bölgelerde, saha çalışmalarının istenilen düzeyde yürütülemediğini ifade etmişti. 10 Şubat günü, depremin etkilediği alanın genişliğinden, olumsuz hava koşullarından ve bazı başka sebeplerden bahseden Erdoğan, “Müdahaleleri istediğimiz hıza ulaştıramadık.” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan, depremin en çok etkilediği şehirlerimizden olan Adıyaman’da da benzer bir açıklamada bulundu. 27 Şubat’ta bölgeye yaptığı ziyaret sırasında “İlk birkaç gün Adıyaman’da istediğimiz çalışmayı yürütemedik bu nedenle sizden helallik istiyorum.” ifadelerini kullandı. Ancak AKP’ye yakınlığıyla bilinen GENAR isimli araştırma şirketinin Yönetim Kurulu Başkanın İhsan Aktaş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada oldukça ilginç bir araştırmanın sonuçlarına değindi.

İhsan Aktaş, deprem sonrası saha çalışmaları üzerine bir araştırma yaptıklarını, bu araştırmada vatandaşa hükümetle ilgili sorular sorduklarını açıkladı. Buna göre iktidarın deprem sürecinde oy kaybetmediğini ileri sürdü

genar

Bununla birlikte Aktaş, araştırma sonuçlarına göre vatandaşın Cumhuriyet Halk Partisi ve deprem ilişkisi hakkında da ilginç görüşleri olduğunu ifade ediyor.

GENAR Yönetim Kurulu Başkanı Aktaş, araştırma kapsamında seçmene muhalefetin tutumunu da sorduklarını açıkladı

genar

Aktaş’ın aktardıklarına bakılacak olursa, araştırmanın sonuçları bu bölümde daha da ilginçleşiyor. Aktaş’ın ifadelerine göre “arama kurtarma ve diğer konularda CHP’nin işi ağırdan aldığına dair bir kanaat oluşmuş” durumda. Aktaş’ın bu enteresan araştırmanın sonuçlarına dair paylaştığı ifadeler ise tam olarak şu şekilde: “Deprem sürecinde Ak Parti oy kaybetmedi. Hükümetle ilgili sorular sorduk. Muhalefetin tutumunu da seçmene sorduk. Arama kurtarma ve diğer konularda CHP’nin işi ağırdan aldığına dair bir kanaat oluşmuş.

İhsan Aktaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada, araştırmanın tam sonuçlarına dair verileri önümüzdeki günlerde açıklayabileceklerini söyledi

genar

Yani bu dikkat çeken sonuçların yer aldığı araştırmanın tümü kamuoyu ile paylaşılmış değil. Ancak halkın nabzını tutan Aktaş, araştırmaya dair ilk bulguları Twitter hesabı üzerinden inanlarla paylaşıyor. Aktaş Twitter gönderisini “Önümüzdeki günlerde bazı verileri açıklarız.” ifadeleriyle sonlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu