Gazeteci Cengiz Erdinç, adli kontrol talebiyle karararıyla serbest

Erzurum Güncel- Gazeteci Cengiz Erdinç, 85 yaşındaki annesi ile birlikte Ayvalık’ta yaşadığı evinde dün (2 Kasım) saat 16.00 sıralarında gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada dijital eşyalarına el konulan Erdinç’in, gözaltına alındığını haber vermek için aradığı avukat Vural Ergül ile görüşmesi polis tarafından engellendi.

Kısa Dalga‘nın aktardığına göre; Erdinç’in gözaltına alındığı haberinin alınmasından sonra avukatları Vural Ergül ile Baran Kaya, Ayvalık Emniyeti ile irtibat kurmaya çalıştı. Ancak Emniyet, avukatlara telefonda bilgi vermekten kaçındı.

Dün gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç’in Balıkesir Adliyesi’nde avukatları olmadan Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdiği öğrenildi. Erdinç ifadesinin ardından adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

 

HAFTADA 1 İMZA VERECEK

Savcılığın talebini değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, Cengiz Erdinç’i yurt dışı çıkma yasağı ve haftada bir gün imza atmak suretiyle adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KİTAP ALINTILARI SUÇLAMA KONUSU!

Cengiz Erdinç, savcılıktaki sorgusunda kendisine yapılan suçlamaa ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Bana suçlama konusu olarak bir kitaptan yaptığım alıntı soruldu. Savcı, bu paylaşımı bazı sitelerin haber yaptığını söyledi. Oysa ben zaten tweetimde de diyorum, ‘bu konuyu yeni yazmıyorum, daha önce de yazdım’ diye…

Suçlama konusu olarak 2 tweet gösterdiler ama onlarla bağlantılı üçüncü bir tweet daha vardı, ondan hiç bahsetmemişler. Onu hatırlattım savcıya. O tweette ‘Çağlayan ve Bakırköy’den hiç söz etmeyen İsmail Uçar’ın dilekçesinin de bu noktada bu soruşturmalara ön almak için basına sızdırıldığını düşünüyorum. Yerel seçimler öncesi muhtemel operasyonun yıldızı kim olacak? Burada herkesin bildiği ama kimsenin sesini çıkarmadığı akçalı işler, asansör meseleleri, televizyon kanalları önlerine konduğunda Yerlikaya güzellemelerini ve o yenilen hurmaları hatırlamak gerekir’ diyorum. Bunu hatırlattım savcıya, ama hiçbir şey söylemeden üzerinden geçti.”

1 Kasım Çarşamba günü, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Tolga Şardan da gözaltına alınmıştı. Soruşturma kapsamında Ankara’daki evinde gözaltına alınan Şardan, sevk edildiği hakimlikçe “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu