Fesleğenin Faydaları Nelerdir? Fesleğenin Yararları

Keskin kokusu ile bilinen, yemeklere aroma vermesi için tercih ediliyor. Yemeklere kattığı enfes tadıyla sıkça tercih edilen fesleğenin, antioksidan özelliği bulunuyor. Peki fesleğenin yararları nelerdir? İşte ağrı kesici etkisi de olan fesleğenin faydaları…

FAYDALARI

Fesleğenin birçok yararı bulunmakta ve bunlardan biri sindirim sistemine olan yararı. Bağırsak sağlığını koruyarak, kabızlık sorununa olumlu etki eder ve düzenli tüketilmesi gerekir. Antioksidan özelliği olduğu için vücutta bulunan ağır metallerin ve toksinlerin atılmasına yardım eder. Sigara ve alkol gibi zararı olan alışkanlıklardan kaynaklı iç organlarda yağlanmaya ve hasarın onarılmasına yardım eder. Fesleğen yağı ağrı olan bölgelere masaj yapılarak sürüldüğü takdirde ağrının daha çabuk dinmesine yardım eder. Ayrıca iltihap ve enfeksiyonları vücuttan atar. Fesleğen yağının da idrar söktürücü özelliği vardır ve idrar yolu enfeksiyonlarını temizlemeye destek olun. Kan şekerini düşürür ve sakinleştirici etkisi vardır. Balgam söktürücü özelliği olan fesleğen, bronşit ve astıma iyi gelir. Cilt bakımında da kullanılabilen fesleğen, sivilcelerin ve sivilce izlerinin tedavi edilmesine destek olur. Gribal hastalıkları engellerken, hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Baş dönmesini de azaltan fesleğen, ağız kokusunu geçirir. Epilepsi ataklarını da kontrol altına alan fesleğen, kanser hücreleriyle savaşarak yayılmasını engeller. Sigara ve alkol gibi alışkanlıkların verdiği zararları önleyerek, akciğer sağlığını korur.

Ancak çok tüketilmesinin yarardan çok zararı olan fesleğen, dikkatli tüketilmelidir. 

FESLEĞEN VE SİGARA

Gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda fesleğen çiğnemenin, sigarayı bırakmak için etkili olduğu söyleniyor. Gün içinde birkaç defa çiğnenen fesleğen, kişide sakinleştirici etkiye sahip olduğundan sigarayı çabuk bırakmaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin 3-4 defa fesleğen yaprağı çiğnemeleri sigarayı bırakmaya destek olduğu gibi,birçok hastalıktan da korur. Ayrıca çiğnenen fesleğen yaprağı, diş sağlığına iyi gelir ve diş eti rahatsızlıklarına olumlu etki eder.

İLİşKİLİ HABERLER Hünnap Meyvesinin Yararları

Hünnap Meyvesinin Yararları

Hint Ayvasının Faydaları Nelerdir?

Hint Ayvasının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin 3 Önemli Faydası

Hindistan Cevizinin 3 Önemli Faydası

Kabak Çekirdeğinin 5 Faydası

Kabak Çekirdeğinin 5 Faydası

İLİşKİLİ GALERİLER Sadece 1 Bardak Kahve Tüketmenin Yararları

Sadece 1 Bardak Kahve Tüketmenin Yararları

Yaz Meyvelerinin Faydaları

Yaz Meyvelerinin Faydaları

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Kalorisi

Ananasın Faydaları ve Kalorisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu