ETÜ’den Uydu ve Uzay Teknolojileri atılımı

Erzurum Teknik Üniversitesi ile PLAN-S Uydu ve Uzay Teknolojileri A.Ş. arasında üniversite-sanayi, eğitim ve araştırma-geliştirme konuları başta olmak üzere kurumsal iş birliğine olanak sağlayan protokol imzalandı.


Protokol kapsamında, PLAN-S Erzurum Yer İstasyonu kurulumu 10 Mart 2023 tarihinde, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak’ın katılımlarıyla tamamlandı. Geçtiğimiz günlerde ikinci uydusunu SpaceX aracılığıyla başarı ile gönderen PLAN-S Şirketinin üçüncü uydusunun da gönderim sürecinde olduğu ifade edildi. Bu aşamada Erzurum Teknik Üniversitesi kampüsünde kurulan yer istasyonu sayesinde, şirketin merkez ofisi olan Ankara’dan sonra ikinci uydu iletişim durağı Erzurum’da oluşturulmuş oldu. Söz konusu şirketle yapılan protokol kapsamında ilerleyen dönemde lisansüstü çalışmalar ve seminer gibi çeşitli akademik faaliyetler yürütülecektir.


Çalışmaya ilişkin değerlendirmeler yapan Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak: “Üniversitemiz, bölgemizde teknik ve teknolojik araştırmaların öncüsü olma hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda kampüsümüzde kurulan istasyon son derece önemlidir. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu