ETÜ MucitPark’ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

ERZURUM (AA) – Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) ile Hamilik Okulu Vakfı ve Türk Kızılayı iş birliğiyle Cizre Fen Lisesi öğrencilerine robotik kodlama ve mekanik tasarım eğitimleri verildi.

Üniversiten yapılan açıklamaya göre, ETÜ MucitPark Bilim ve Fikir Atölyesi, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar geniş bir kitleye ahşaptan, sanal gerçekliğe, robotik yazılımdan 3 boyutlu modellemeye, video oyunu yapımından, insansı robot ve otonom kara aracı üretimine kadar pek çok eğitimi bünyesinde barındırıyor.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Hamilik Okulu Vakfı ve Türk Kızılay’ı iş birliğiyle Şırnak Cizre Fen Lisesinde 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören 23 öğrenciye Robotik Kodlama ve Mekanik Tasarım eğitimi MucitPark’ta verildi.

Bir hafta süren eğitimler boyunca hem eğlenen hem de öğrenen Cizre Fen Lisesi öğrencileri “Ardunio” kodlarıyla kendi yazılımlarını geliştirdi ve tasarladıkları araçlarla çeşitli testler yaptı.

Eğitimlerin ardından Erzurum’un tarihi eserlerini ziyaret eden ve şehrin kültürel mirası hakkında bilgilendirilen öğrenciler kenti çok sevdiklerini belirterek, ilgilerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak’a ve kendileriyle ilgilenen tüm ETÜ mensuplarına teşekkür etti.

Rektör Çakmak: “Başarabileceğinize inancınız tam olsun”

Öğrencilerin bilimsel bakış açısını geliştirmek ve sorunlara çözüm üretebilme kabiliyetlerini desteklemek amacıyla MucitPark Atölyelerinde eğitim alan öğrencileri ziyaret eden rektör Çakmak, gençlerle yakından ilgilenerek geliştirdikleri cihazlar hakkında bilgi aldı.

Öğrencilerin zihinlerinde tasarladığı ürünleri bu kısa süre zarfında somut cihazlara dönüştürebilmesinin takdire değer olduğunu aktaran Çakmak, “Sizler bizim geleceğimizsiniz, bir hafta boyunca atölyelerimizde aldığınız eğitimler sonucunda ortaya koyduğunuz ürünler, gençlerimize fırsat verildiğinde neler yapabileceğinin en güzel örneklerinden biri. İnanıyorum ki hepiniz gelecekte üniversitelerde hayal ettiğiniz bölümlerde okuyacak ve meslek sahibi olacaksınız. Sizlerden ricam bugün olduğu gibi gelecekte de başarabileceğinize dair inancınız her zaman tam olsun.” ifadelerini kullandı.

ETÜ MucitPark'ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

ETÜ MucitPark'ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

ETÜ MucitPark'ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

ETÜ MucitPark'ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

ETÜ MucitPark'ın misafiri Cizre Fen Lisesi öğrencileri oldu

Erzurum Teknik Üniversitesi, Türk Kızılayı, Erzurum, Türk, Yerel, Teknoloji, Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu