ETSO’nun aidat zammı kentte gündem oldu, tepkiler ardı ardına gelmeye başladı

Erzurum Güncel- Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, son toplantısında üye aidatlarına zam kararı aldı. 2023 yılı aidatlarının 750 liradan 2 bin 500 liraya çıkması kentte gündem olurken, tepkileri de beraberinde getirdi.

 

İşadamı Murat Resuloğlu sosyal medya hesaplarından “ETSO’da yeni yönetimin ilk meclis toplantısından çıkan karar üye aidatlarına yüzde 233 zam. Erzurum’a hayırlı olsun” dedi. Resuloğlu ayrıca “Yönetimin ticaret ve sanayi odasını değil, şehrin ticaret ve sanayisini kalkındırmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

“VİCDANLA BAĞDAŞMAZ”

 

Zamma bir tepki de ETSO Meclis Üyesi Cevdet Ağyürek’ten geldi. Bu oranda bir zammın kabul edilemeyeceğini belirten Ağyürek, “Ticaret ahlakıyla ve vicdanla bağdaşmaz. Bu zam esnafa yük bindirmekten başka bir şey değil. Başkanın mukayese için verdiği örneklerden de anlaşılacağı üzere zam oranları diğer kentlerde yüzde 100 olarak belirlenmiştir. ETSO’nun yüzde 233. Bunun açıklaması tahsilat oranlarının düşük olması gösteriliyorsa -ki Başkanın ifadesinden bunu anlıyoruz. Peki soruyorum size 750 lira ödemede güçlük çeken üye bu ekonomik koşullar da 2500 TL’yi nasıl ödeyecek. Bir başka husus eğer sadece 1000 kişiden tahsilat bekleniyor ise geri kalan üyelerden aidat alınmayacağı açıkça deklare edilsin ya da karar alınsın herkes bilsin. Şeffaflığın gereği budur. Dolayısıyla bu zammın savunulacak bir tarafı yoktur. Bu koşullar altında bu fahiş artışın kabulü mümkün değil” diye konuştu.

 

 

ÖZAKALIN, “ÇARKI ÇEVİRMEMİZ LAZIM” DEMİŞTİ

 

Öte yandan zammı savunan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın da, “2018 yılından bugüne kadar tek kuruş zam yapılmadı. Üstelik üyelerin yüzde 40’ı mevcut aidatı bile ödememiş. Öyle ki, yaptığımız bu düzenlemeyle aktif 5 bin 600 üyemizden sadece bini bu aidatı ödeyecek. Bu üyelerimizde büyük esnaf. Kalan 4 bin 600 üyemizde 1000 lira, 1500 lira arasında ödeyecekler. Son 5 yılı hesap ettiğimizde zam oranı yüzde 233’ü buluyor” dedi. Haber: Onur SAĞSÖZ

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu