Estetik Ameliyatlarda İz Kalır mı?

Estetik ameliyatlarından sonra iz kalır mı? Estetik ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin en çok araştırma yaptıkları konular arasında bu yer almaktadır. Peki estetik ameliyatlarda iz kalır mı?

Estetik plastik cerrahide iki büyük amaç vardır; ameliyatın sonunda çok iyi form, yani şekil elde etmek, ikinci amaç da bunu elde ederken az iz bırakmak ve o izin daha az kalmasını ve daha az belirgin olmasını sağlamak.

Deri bütünlüğünün bozulduğu her durumda iz kalmaktadır. Bu bizim tarafımızdan ameliyata başlarken olduğu gibi, deri bütünlüğü herhangi bir yaralanma veya kaza ile de bozulma ihtimali vardır.  Bazen de deri yüzeyinin derin bir şekilde yaralanması; yanıklarda veya bazı sürtünmelerde olduğu gibi iz bırakarak iyileşmektedir. 

HER AMELİYAT SONRASI İZ KALIR

İzin nerede kalacağı plastik cerrahinin önemli bir konusudur ve bu izleri belirsiz kılmak ve görünmez kılmak için gizlenir. Vücutta kırışıklıkların olduğu yerlerde izler bulunmaktadır. Bunların bazıları doğal olanlardır, bazıları ise eklemlerin olduğu yerleri deride gösterir. Bazı çizgiler de yaşlılıkla ortaya çıkar. Estetik plastik cerrahide ameliyata başlarken bu doğal çizgilere paralel veya onlara uyan yerlerde iz kalacak şekilde planlamalar yapılır. Sonuçta, her ameliyat sonrası iz kalır. Ama estetik cerrahları bu izleri belirsiz hale getirmeye çalışır.

Bazı ameliyatlar kesmeden küçük delikler açılarak yapılır. Burada da milimetrik çizgiler şeklinde bile olsa fark edilmeyen izler kalır, liposakşınlarda olduğu gibi. Kadınlarda dekolte bölgelerinde, boyun ve omuzda, her iki meme arası ve sırt bölgesinde iz bırakmaktan kaçınılır. Ayrıca karın ön ve yan bölgeleri, yüzün orta ve yan bölgeleri ve uyluk ön tarafındaki izler de kolay fark edilebilir. Kadınlarda bikini, mayo, iç çamaşırlarının altında kalacak bölgelerde izleri gizlenir.

Yüzde de saçların örttüğü alanlar veya makyajla kamufle edilebilecek yerler dışında kalan alanlar korunmalı. Erkekte ise durum tamamen farklıdır. Erkek, yaz dönemlerinde ve spor yaparken soyunur. Bırakılacak izler kolay gizlenebilen yerlerde, özellikle şort giydiği düşünülürse onun altında kalacak şekilde planlanır. Temel konseptlerden biri de bırakılan izlerin estetik ameliyat olduğu algısını oluşturmayacak şekilde olmasını sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu