Eşsiz Bir Tatil Arayanlar İçin En Güzel Muğla Koyları

Yaz mevsimi dendiğinde pek çok insanın aklına deniz tatili geliyor. Yılın en sıcak dönemini yaşadığımız şu günlerde, pek de haksız sayılmazlar. Çünkü deniz tatili hem bunaltıcı sıcaklardan biraz olsun kurtulmak hem de bütün bir yılın yorgunluğunu atmak için mükemmel bir alternatif! Üstelik ülkemiz kusursuz bir deniz tatili için birbirinden güzel bölgelere sahip. Bu bölgelerden birisi ise şüphesiz Muğla. Muğla; Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi yeşil ile mavinin iç içe geçtiği muhteşem güzellikteki tatil bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü eşsiz güzellikteki Muğla plajları, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste unutamayacakları bir tatil yapma imkânı veriyor. Öte yandan, Muğla’nın plajları kadar, koyları da ünlü! Her biri farklı özelliklere sahip birbirinden güzel Muğla koyları görenleri kendine hayran bırakıyor. Kısacası, denizin tadını sonuna kadar çıkarmak ve unutulmaz bir tatil yapmak isteyenler için Muğla koyları, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. İşte, birbirinden güzel Muğla koyları…

1. Kabak Koyu

muğla koyları

Görkemli dağlar, yemyeşil ormanlar, derin bir vadi ve masmavi bir denize açılan şirin bir plaj! Kabak Koyu’nun ziyaretçilerine vadettiği tek şey, sadece inanılmaz bir doğa ya da muhteşem bir deniz değil! Kabak Koyu, kalabalıktan, gürültüden ve stresten uzaklaşmak isteyenlerin huzur içerisinde tatil yapabilecekleri bir bölge! Bu nedenle, özellikle son yıllarda oldukça gözde bir kamp alanı. Bölgenin korunaklı yapısı nedeniyle burada yalnızca bölgeye özgü bitkiler, hayvanlar ve özellikle de kelebekler var. Ayrıca bu doğa harikası yer, Fethiye merkezden yalnızca 33 kilometre uzaklıkta. En güzel Muğla koyları listemizde bulunmayı fazlasıyla hak eden Kabak Koyu, denizin doğanın ve huzurun en güzel halini arayanlar için eşsiz bir yer…

2. Katrancı Koyu

Fethiye merkeze 16 kilometre uzaklıkta buluna Katrancı Koyu, bölgedeki bir milli parkın içerisinde yer alıyor. Katrancı Koyu’nun içerisinde yer aldığı tabiat parkı 3 bölgeden oluşuyor. Parkın bir kısmı, eşsiz koyun tadını çıkartmak isteyen tatilciler için ayrılmış durumda. Parkın diğer bölümü ise, daha çok günü birlik denize girmek isteyenler tarafından rağbet görüyor. Son olarak parkın 3. bölümü, piknik yapmak isteyenler için. Katrancı Koyu’nda herhangi bir yapılaşmanın bulunmaması nedeniyle burayı daha çok sakin bir tatil geçirmek isteyenler tercih ediyor.

3. Küçük Samanlık Koyu

muğla koyları

Muğla koyları arasında kendi özgü sıra dışı bir özelliğe sahip olan Küçük Samanlık Koyu, Fethiye ilçe merkezine yalnızca 4 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Tıpkı Muğla’nın diğer eşsiz koyları gibi, Küçük Samanlık Koyu da mavinin ve yeşilin iç içe geçtiği huzur dolu bir yer. Ayrıca, Küçük Samanlık Koyu’nda eğlenceli tekne turları yaparak denizin büyüleyiciliğine yakından şahit olmak mümkün. Ancak, Küçük Samanlık Koyu’nu Muğla koyları arasında özel bir konuma getiren özellikleri bunlar değil! Koy, inanılmaz berrak ve temiz bir denize sahip. Koyda yaşayan balık çeşitliliği ise inanılmayacak kadar fazla. Bu sayede, Küçük Samanlık Koyu’ndaki muhteşem denizde yüzmek, göz alıcı balıklarla dolu bir akvaryumda yüzmeye benziyor…

4. Turunç Pınarı Koyu

muğla koyları

Turunç Pınarı Koyu, Fethiye’deki Oyuktepe koyları içerisinde yer alan koylardan bir tanesi. Bu eşsiz koyun adı ise, çevredeki muhteşem turunç ağaçlarından geliyor. Yeşil ve mavinin birbirine karıştığı bir yer olan Turunç Pınarı Koyu, Fethiye ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Öte yandan, Turunç Pınarı Koyu da Muğla koyları arasında özel bir konuma sahip. Çünkü bu güzel koya yalnızca denizden ulaşılabiliyor! Bu nedenle, bütün güzelliklerini ziyaretçileri için sergilese de, koyun barındırdığı pek çok gizem olduğu söylenebilir! Bu doğa harikası Turunç Pınarı Koyu, eşsiz bir denize ve daha önemlisi inanılmaz su altı güzelliklerine sahip. Bu nedenle dalış, bölgedeki en yaygın aktivitelerden.

5. Hayıtbükü Koyu

Muğla’nın en güzel ilçelerinden birisi olan Datça birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapıyor. İşte, Hayıtbükü Koyu da, bu eşsiz güzellikteki koylardan yalnızca bir tanesi. Hayıtbükü Koyu, Datça ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Hayıtbükü Koyu’na kıvrım kıvrım ve muhteşem doğa manzaraları barından yollardan ulaşılıyor. Yani, kusursuz bir deniz tatili için tercih edebileceğiniz koy, daha ilk andan itibaren beklediğinizden fazlasını vermeye hazır! Hayıtbükü de diğer Muğla koyları gibi son derece güzel bir denize sahip. Ayrıca koyun doğal yapısı, bölgedeki havanın normalden daha serin olmasına neden oluyor. Ayrıca, bölgede farklı etkinlikler yapmak ve huzur içerisinde bir tatil geçirmek mümkün.

6. Akvaryum Koyu

Ülkemizin farklı tatil bölgelerinde akvaryum koyu, olarak isimlendirilen pek çok koy bulunuyor. Ancak, Bodrum’daki Akvaryum Koyu, diğer koylardan çok daha ilginç ve en az diğer koylar kadar güzel. Göcek ile Bitez arasındaki bir yarımada ve bu yarımadanın önünde Görecik isimli bir iç ada bulunuyor. Bu iki yarımadanın arasında ortaya çıkan Akvaryum Koyu ise, yalnızca Muğla’nın değil dünyanın en güzel manzaralarından birini oluşturuyor. Her şeyden önce koyun adının “Akvaryum” olmasının bir nedeni var. Evet, Muğla’nın diğer başka koyları da akvaryum olarak isimlendiriliyor olabilir. Ancak, Akvaryum Koyu’ndaki denize dikkatli bakarsanız, deniz tabanındaki kumları saymak bile mümkün olabilir! Buradaki denizin berraklığı ve temizliği, Akvaryum Koyu’nu ülkemizdeki en nadide koylardan biri haline getiriyor. Elbette, bu eşsiz koyda mavinin bütün tonlarını ve birbirinden ilginç deniz canlılarını görmek son derece sıradan bir şey.

7. Kargı Koyu

muğla koyları

En güzel Muğla koyları listemizdeki son koy olan Kargı Koyu, Muğla’nın en güzel tatil beldelerinden biri olan Datça’da yer alıyor. Kargı Koyu’na ulaşım ise son derece kolay. Çünkü bu güzel koy Datça ilçe merkezine sadece 3 kilometrelik bir uzaklıkta. Bu nedenle denizin tadını sonuna kadar çıkarmak isteyenler, yürüyerek bile bu koya ulaşabilirler. Kargı Koyu’nun en önemli özelliği ise, etrafındaki dağlar nedeniyle bir “kapalı koy” olması. Bu nedenle koyda neredeyse hiç rüzgâr esmiyor. Böylece Kargı Koyu’ndaki deniz her an “çarşaf gibi!” Ayrıca, buradaki deniz sıcaklığı da diğer koylardakine göre daha yüksek. Bununla beraber, Kargı Koyu da diğer bütün Muğla koyları gibi doğa ile iç içe, huzur dolu bir yer.

8. Dirsekbükü Koyu

Marmaris’te bulunan Dirsekbükü, Muğla koyları arasında en dikkat çeken koylardan biri. Burası öyle bakir bir yer ki koya gitmeniz için herhangi bir yol bulunmuyor. Ancak Selimiye’den kalkan tekne turlarına katılarak Dirsekbükü Koyu’nda harika bir gün geçirebilirsiniz. Koyda özel tekneler için bir tesis bulunmaktadır. Eğer tur teknesi yerine özel bir tekne kiraladıysanız restoranda birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

9. Aşı Koyu

Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alan Aşı Koyu, plajı küçük çakıllardan oluşan harika bir yer! Koya giden yol kısmen kötü. Ancak Aşı Koyu’na ulaştığınızda bu yolu gitmeye değer olduğunu anlıyorsunuz! Deniz hemen derinleşmediği için burayı çocuklu aileler de tercih edebilir. Aynı zamanda koyun plajında bir işletme bulunuyor. Dileyen ziyaretçiler buradan şezlong ya da şemsiye kiralayabiliyor.

İlginizi çekebilir:

Huzurlu Bir Tatil Geçirmek İsteyenlere: Ege Bölgesi’nin En Güzel 7 Sahil Kasabası

Muğla’da Nereler Gezilir? Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken 14 Yer

zmir’de Nereler Gezilir? Ege’nin İncisi İzmir’de Mutlaka Görmeniz Gereken 22 Yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu