Erzurum’da İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti iddialı!

Erzurum Güncel- Muhafazakar yapısıyla AK Parti’nin ve milliyetçi yapısıyla da Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ‘kale’ olarak nitelendirdiği Erzurum’da toplam 20 ilçe bulunuyor. Karaçoban, Karayazı, Tekman, Hınıs ve Çat gibi güney ilçelerinde Kürt nüfusu ağır basıyor. Tortum, Uzundere, Oltu ve İspir ilçeleri ise milliyetçi kesimin olduğu yerler. 2019 yılında yapılan mahali idareler seçimi de bu heterojen yapıyı ortaya koyuyor. Karaçoban, Tekman ve Karayazı ilçelerinde HDP, İspir ve Uzundere’de MHP, Tortum ve Oltu’da Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) oy üstünlüğü yaşanmıştı. Diğer tüm belediyeleri ise AK Parti kazandı.

Erzurum il merkezinde daha çok milliyetçi ve muhafazakar seçmen yaşıyor. Kentte, CHP ve Yeşil Sol Parti’nin stant kurması, broşür dağıtması, esnaf ziyareti gerçekleştirmesinde zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Öyle ki CHP, seçim koordinasyon merkezi olarak kiralanabilecek bir mekan bulmakta dahi zorlanmış.

Geçtiğimiz hafta sonu CHP’li İstanbul Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, yaptığı miting sırasında Erzurum’da saldırıya uğraşmıştı.

Yeşil Sol Parti ise Kürt seçmenin ağırlıklı olarak yaşadığı Mahallebaşı semtinde, HDP il binasının yakınındaki bir kahvehaneyi seçim koordinasyon merkezi olarak kullanıyor. Muhalefet partileri arasında, seçim çalışmalarını en rahat yürüten ise İYİ Parti. Partinin milliyetçi kökenli olması diğer partilere göre daha rahat hareket etmesine olanak sağlıyor. İYİ Parti, 14 Mayıs seçimleri için hedefini yüksek tutuyor.

Erzurum’da, AK Parti veya MHP’ye oy vereceğini beyan edenler yüksek sesle konuşurken, CHP ya da Yeşil Sol Parti seçmeni kendini gizleme ihtiyacı duyuyor. “Oyumuz Akşener’e” diyenlerin sayısı ise hayli fazla.

2018 yılında yapılan genel seçimde, Meclis’te 6 milletvekili ile temsil edilen Erzurum’da; AK Parti 4, MHP ve İYİ Parti ise 1’er milletvekili çıkarmıştı. Aynı seçimde HDP’nin oy oranı İYİ Parti’den fazla olduğu halde, ittifak oyunun toplamı nedeniyle İYİ Parti öne geçti. CHP ise en son, Halkçı Parti (HP) ismiyle katıldığı 1983 seçimlerinde bir milletvekili çıkarabilmişti. CHP yaklaşık 40 yıldır, Erzurum’da bir tabela partisi olarak kaldı. Ancak CHP, 14 Mayıs seçimlerinde bir ‘dip dalga’nın kendilerini Meclis’e taşıyacağına inanıyor.

TAŞKESENLİOĞLU LİSTEDE YOK

Yeşil Sol Parti’nin aday listesinin birinci sırasında HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş bulunuyor. Beştaş, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Erzurum’un Karayazı ilçesinden dönerken geçirdiği trafik kazası sonucunda, vücudunda oluşan kırıklar nedeniyle ameliyat oldu ve bu sebeple çalışmalara katılamıyor. Buna rağmen, Beştaş’a destek için her hafta farklı milletvekilleri Erzurum’a giderek seçim çalışmaları yürütüyor.

AK Parti’nin aday listesinde ise mevcut vekillerden sadece, eski İçişleri Bakanı Selami Altınok bulunuyor. 2018 seçimlerinde Erzurum’dan milletvekili olan, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya çıkan Zehra Taşkesenlioğlu bu kez listede yer alamadı.

AK Parti, bu seçimde Erzurum’un Kürt nüfusunun ağırlıklı olduğu ilçelerinden de oy almayı hedefliyor. Bu sebeple ilin tanınan ailelerinden birine mensup olan Abdurrahim Fırat, dördüncü sıradan aday gösterildi.

14 Mayıs seçimleri için Erzurum’da iddiasını en çok büyüten partiler, Yeşil Sol Parti ve İYİ Parti olarak görülüyor. Yeşil Sol Parti, 2018 yılında HDP’nin elinden giden bir vekili geri kazanmayı ve ikinci bir vekil daha çıkarmayı, İYİ Parti ise mevcut vekil sayısına iki vekil daha ekleyebilmeyi hedefliyor. Bir önceki seçimde MHP’ye oy verdiğini belirten birçok seçmen bu seçimde İYİ Parti’yi tercih edeceğini beyan etmekten çekinmiyor. Seçmen, Sinan Ateş cinayetini ve MHP’nin Hüda Par ile aynı ittifak içinde yer alıyor olmasını İYİ Parti’yi tercih etmeye gerekçe olarak gösteriyor.

Erzurum’un en büyük sorunu işsizlik ve işsizliğe bağlı olarak gelişen göç. Konuştuğumuz her Erzurumlu, başta ekonomi ve işsizlikten dert yanıyor. Bazı seçmenler, ekonomik gidişatın yine mevcut iktidar eliyle düzeltilebileceğini düşündüğü için oyunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yana kullanacağını söylüyor. Birçok seçmen ise değişim gerektiğine inanarak “Kılıçdaroğlu” diyor.

DUVAR

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu