Erzurum’da heyelan nedeniyle 10 ev boşaltıldı, mezarlar tahrip oldu

Erzurum Güncel- Erzurum’da heyelan yol kapattı. Erzurum Valisi Okay Memiş bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Erzurum’da heyelan: 10 ev boşaltıldı, mezarlar tahrip oldu – Tıkla İzle

Gece saat 24.00 sıralarında Tortum Pehlivanlı ile Bağbaşı yol ayrımının 500 metre ilerisinde HES işletmesine ait 2200’lük borunun patlaması sonucu heyelan meydana gelerek yolun kapanmasına neden oldu. Heyelan nedeniyle 3 kişi hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandı.

Yaralılardan İshak Yıldız (41) (vücudunda hafif çizik ve ezikler mevcut) ve Erol Erkanlı (32) (kırıkları mevcut) Erzurum’a sevk edildi. Murat Akçakoca (vücudunda hafif çizikleri mevcut) Uzundere Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Olay yerine AFAD, Jandarma, ambulans ve sağlık ekipleri, itfaiye, Büyükşehir Belediyesi şantiyesinden iş makinası, Karayolları ekibi, elektrik direklerinin etkilenmesi nedeniyle ARAS Elektrik ekibi sevk edildi.
Ekipler olay yerinde çalışmakta olup heyelan altında herhangi birinin bulunmadığını bildirildi.

Yaralanan şahıslar boru patlağı için olay yerine giden HES çalışanları olup 3 yaralıda tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Öte yandan olay yerine DSİ ekipleri de sevk edildi. Tortum Kaymakamımız olayın akabinde olay yerine intikal ederek çalışmaları bizzat koordine ediyor.

Heyelan nedeniyle 10 ev boşaltıldı, mezarlar tahrip oldu

Tortum Taşdibi mevkiindeki heyelanda biriken suyun Pehlivanlı istikametinde bulunan evlere zarar verebileceği düşünülerek Pehlivanlı istikametine 10 ev tedbir amaçlı tahliye edildi. Öte yandan çok sayıda mezarlık da tahrip oldu.

Erzurum Valisi Okay Memiş ve beraberindekiler heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu. Vali Memiş burada yaptığı açıklamada, “Dün gece HES’e ait boru patlaması sonucu heyelan meydana geldi. 2 tane HES işçisi yaralandı, hayati tehlikeleri yok. Olayı öğrenir öğrenmez bütün yetkililer olay yerine geldik. Elektrik hatları da kesildi. Sabah olduğunda gördük ki büyük bir heyelanla karşı karşıyayız. HES borularının patlaması sonucu tepedeki kütle yola gelmiş. O sırada yoldan araç geçmemesi, evin olmaması büyük şans. Bağbaşı ve Serdarlı yolunu kapattık. Heyelan nedeniyle yolda bir göl oluştu, gölü boşalttıktan sonra buraya geçici bir yol vereceğiz. HES’in kusuru ile ilgili olarak hem idari hem de adli soruşturma başlatıldı. Gereken yapılacak, bütün zararlar telafi edilecek. Mezarlar ile ilgili de müftülüğe talimat verdik, İslami açıdan ne gerekiyorsa yapılacak” şeklinde konuştu.

Ekiplerin heyelan bölgesindeki çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu