Erzurum polisinden dolandırıcılara darbe! Örgüt lideri lüks villasında yakalandı

Erzurum Güncel- Erzurum’da N.T. isimli şahsı arayarak ‘Türkiye Varlık Hayat Sigortasından arıyoruz geçmiş dönem borçlarınızı ödemezseniz tüm mal varlıklarınıza icra gelecek’ yalanıyla kandıran dolandırıcılık çetesi, Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nün titiz çalışmasıyla çökertildi.
Şahsın 1 milyon 700 bin TL dolandırılması üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde harekete geçen Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri geniş çaplı soruşturma başlattı. 

 

 

Üç aylık takip

 

İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün desteği ile şüpheli şahısların kimlik bilgileri tespit edildi. Üç ay süre ile şüpheli şahıslar teknik ve fiziki takibe alındı. Suç örgütü 
lideri olduğu anlaşılan Selim D.’nin İstanbul’un Beykoz ilçesinde lüks bir villa kiralayarak dolandırıcılık şebekesini buradan yönettiği ve vatandaşları kurduğu sistem ile dolandırdığı belirlendi.

 

 

Eş zamanlı operasyon
Mağdurlardan 17 kişiye ulaşarak soruşturmayı genişleten ekipler, şüphelilerin aynı yöntem ile Türkiye genelinde 61 vatandaşı toplamda 5 milyon TL den fazla dolandırdıklarını  tespit etti.  4 Mayıs günü Erzurum merkezli İstanbul, Ağrı ve Manisa’da 24 kişilik suç  örgütüne yönelik eş zamanlı olarak yapılan operasyon ile şüpheli şahıslardan 22’si  yakalandı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda vatandaşa ait kimlik,  adres ve kişisel verilerin tutulduğu dokümanlar ve başka şahıslara ait kredi ve banka kartları, dolandırıcılıkta kullanılan cep telefonları, sim kartlar ve bilgisayarlar ele geçirildi. 

 

 

Örgüt lideri cezaevi firarisi çıktı 

 

Şüpheli 22 şahıs Erzurum’da adli mercilere sevk edilerek, şüpheli şahısların bankada bulunan hesaplarına mahkeme kararı ile suç geliri kapsamında el konuldu. Ayrıca örgüt lideri Selim D.’nin 1 yıldır cezaevi firarisi olduğu ve 21 yıl kesinleşmiş hapis cezasının 
olduğu öğrenildi.

Manolya BULUT-PUSULA 

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu