Erol Mütercimler Akıl Hastanesine Gönderiliyor

Kovid-19 salgını sürecinde kendilerinden sıkça bahsettiren Türk çiftin kurduğu BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilmiş olan aşının muhafaza edilebileceği dolaplar, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan tarafından gösterildi.

Kovid-19 aşısının dünyaya dağıtımı ve dağımından sonra saklanmasının konuşulduğu bugünlerde,  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği koronavirüs aşısının eksi 70 derecelik dolaplarda saklanması gerektiğini aktararak, ‘Çin aşısı sıcaklığa daha dayanıklı; ancak diğer aşı sentetik biyolojik madde, düşük derece ısılarda çok çabuk bozulabiliyor’ açıklamalarına yer verdi.

BÜTÜN ÜLKELER HAZIRLIKSIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’ye aralıkta Çin menşeli ‘CoronaVac’ aşısının 5 milyon doz olarak getirileceğini açıklamıştı. Türk bilim insanları Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurduğu BioNTech ve ABD merkezli olan Pfizer şirketinin geliştirdiği, Kovid-19’a karşı yüzde 90’ın üstünde koruma sağladığı aktarılan aşının dağıtımı ve depolama koşulları merak konusuyken, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşı hakkında açıklama yaptı. Üretilen bütün aşıların çalışmalarının tamamlanmasının ardından, bilimsel veriler elde edilerek ruhsat almak adına başvuru yapıldığını aktaran Ceyhan, bu müesseselere karşılık gelen kurumun Sağlık Bakanlığı’nın Ruhsat kurulu olduğunu belirtti.

Çin menşeli olan aşının ‘inaktif’ aşı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, ‘Bu aşılar çok kolay üretilir. Birçok ülke şu anda inaktif aşı üretmeye çalışıyor. Ancak bunların etkinliği canlı aşı ve teknoloji ile üretilen aşılardan düşüktür. Bunların depolanması, gönderilmesi, uygulanması daha kolaydır. Genellikle sıcağa daha dayanıklıdır, ölü aşı olduğu için. Diğer taraftan Alman-Amerikan ortak yapımı olan aşıda ilk defa bir koronavirüs aşısında etkinlik rakamı telaffuz edildi. Bu aşının 1 haftalık gözleminden elde edilen sonuç, bunun en az 3 ay incelenmesi, beklenmesi lazım. Görülen o ki bu aşı daha etkin bir aşı. Fakat şöyle bir dezavantajı var; bu aşının depolanması için eksi 70 derece gerekiyor. Hiçbir ülkenin böyle bir hazırlığı yok’ ifadelerini kullandı.

Bütün ülkelerin eksi 70 derecede muhafaza edilmesi gereken aşı için hazırlıksız olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, ‘Milyonlarca kutu aşıyı depolayacağınız eksi 70 derece depolar yok ülkelerde. Bu demektir ki önce bu altyapının hazırlanması lazım, oldukça pahalı bir iş bu. Uç noktalara eksi 70 derecede göndermek daha zordur, onların sağlanması lazım, gidilecek yerlerdeki depolarda bu ortamın sağlanması lazım. Ama siz eksi 70 derecelik dolapları her yere dağıtamayacağınız için daha az merkezlerde uygulanacak demektir. Bu ciddi bir sorun, bunun aşılmasına çalışılıyor, süre çok kısa. Su çiçeği aşısında da böyle bir problem vardı; ama süre vardı ve birkaç sene içinde o aşı buzdolabında saklanabilir hale getirildi’ açıklamasını yaptı.

YÜZDE YÜZ ETKİLİ AŞI YOKSA MASKE MESAFE KURALI DEVAM EDER

Prof. Dr. Ceyhan, bu kadar kısa süre içinde aşının getirilip, uygulanabilmesini hayal etmenin zor olduğunu aktararak, ‘O altyapının hazırlanıp, bu aşının uygulanması, nereden bakarsanız bakın 5-6 aydan önce olması mümkün değil. Aşılamada bir umut ışığı açısından baktığınız zaman aşılması gereken bir adım aslında. Neticesinde önce aşıyı bulacaksınız, bunun çalışmasını yapacaksınız, bu noktaya gelinmesi son derece önemli. Bundan sonra 2 önemli nokta daha var. Birincisi bireysel koruma için belli sayıda aşının yapılması. Burada halk yanlış anlıyor, bireysel aşılama başladığında ne salgın etkilenecek bundan ne aşıyı yaptıranlar maske ve mesafeden kurtulacak. Çünkü yüzde 100 etkili aşı yapmadığınız sürece ve aşıyı yaptıran kişilerin bu hastalığı taşıyıp başkalarına bulaştırmayacağını anlayana kadar herkes aşılananlar dahil maske, mesafe kuralları ile yaşayacak. Belli bir süre biz bu koruyucu önlemler ile yaşamaya devam edeceğiz’ cümlelerini kullandı.

Kendi hastanelerinde kullandıkları eksi 80 derecelik 2 dolabı gösteren Ceyhan, ‘Bu 2 dolaba en fazla 1000 tane aşı koyabilirsiniz. Bizim bahsettiğimiz milyonlarca kutu aşı, birçok yerde 1 tane bile yok eksi 70 derecede dolap; bunların fiyatları da yüksek. Bu aşıyı yapacaksanız başka çare yok; bu altyapının oluşturulması parasını verirseniz mümkün. Tabi birden bire eksi 70 derecelik dolabı elde edemeyebilirsiniz. Bu Amerika ve Almanya’nın ürettiği aşı sentetik bir biyolojik madde; onlar düşük derece ısılarda çok çabuk bozulabiliyor. Çok büyük merkezlerde araştırma amaçlı kullanılan dolaplar var; ama onlar aşı amaçlı kullanılmıyor, zaten başka amaçlarla doludur. Çin aşısı çok kolay saklanıyor. Diğer aşı için ön şart saklama koşulunu elde etmeniz, eksi 70 derecelik dolabınızın olması’ açıklamalarına da yer verdi.

FİYAT PROBLEM OLABİLİR

Amerika’da da eksi 70 derecelik dolaplardan bulunmadığını söyleyen Ceyhan, ‘2 gün önce Amerika’nın en büyük hastanelerinden biri, ekonomik açıdan iyi bir hastanedir, ‘Benim böyle bir imkanım yok’ diye açıkladı. ABD’de de tartışılıyor ve ciddi bir sorun. Onların da bu aşıyı uygulayabilmek için kısa süre içinde bu eksi 70 derece dolapları, depoları ayarlaması lazım. Diğer Avrupa ülkelerinde de konuşuluyor. 20 dolar olacağı konuşuluyor. Çin aşısının daha ucuz olması bekleniyor; ama onunla ilgili de bir öngörü dün okudum, 30 dolar civarında diye. İlk başta bu fiyat problemi de sıkıntı çıkarabilir’ cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

İLİşKİLİ HABERLER Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19 Aşısı Reddi Artıyor

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

Kovid-19’u Hiçe Sayarak Köyüne Gitti

ABD'de Kovid-19 Olan Hemşireler Göreve Çağırılıyor

ABD’de Kovid-19 Olan Hemşireler Göreve Çağırılıyor

Koronavirüs Sebebiyle Maç İptal Edildi!

Koronavirüs Sebebiyle Maç İptal Edildi!

İLİşKİLİ GALERİLER Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Coronavirüsü Gripten Ayıran Farklar

Türkiye'de Koronavirüs Son Durum

Türkiye’de Koronavirüs Son Durum

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Eser Yenenler: Kovid Yenenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu