En düşük emekli aylığı için yeni rakam ortaya çıktı

Gazete Güncel- Milyonlarca emeklinin gözü temmuz zammına çevrildi. En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı merak edilirken iktidara yakın medyada en düşük emekli aylığı için rakam verildi. 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri, emekli maaşlarına yapılacak artış oranını doğrudan etkiliyor. 2024 yılının ilk yarısında yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve enflasyon artışı, emeklilerin maaşlarına yansıtılacak zam oranını da yükseltiyor.

İktidara yakın medyanın haberlerine göre, emekli aylıklarında taban aylığın yükseltilmesi ve refah payının artırılması için çalışmalara başlandı. En düşük emekli maaşının enflasyon farkı kapsamında 10 bin TL bandının üstüne çekilerek 12 bin 500 TL olması öngörülüyor.

Bu çerçevede, maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılacak. Böylece maaşı düşük kalan vatandaşların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için taban aylık yüzde 25 oranında zamlanmış olacak. Gerekli yasal düzenlemenin Meclis Başkanlığı’na sunulması için temmuzun ilk haftasında altı aylık enflasyon farkının açıklanması beklenecek.

Maaş zamlarının, kök aylıklara yapılmasından kaynaklanan fark Hazine tarafından karşılanıyor. Böylece 2000 ve sonrasında emekli olan, 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişen kök aylık alan 7 milyon kişiye, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira ödenebilmesi için Hazine desteği sağlanıyor.

Enflasyon farkı dışında maaşlarda artış yapılamayacağı ama en düşük emekli aylığının da 10 bin TL bandında tutulamayacağı konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Ayrıca, 8 bin TL ve altında emekli kök aylığı olan vatandaşların zamdan yararlanabilmesi için taban maaş sınırının yükseltileceği bildirildi.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu