Emekli olunca ne kadar maaş alırım? SGK’ya bağlı emekli maaşı hesaplama ekranına ocak güncellemesi

Emekli olunca ne kadar maaş alırım? SGK'ya bağlı emekli maaşı hesaplama ekranına ocak güncellemesi

Asgari ücret ve memura yapılan zam oranının ardından birçok kalemde artış yaşandı. Zam kararları ardından bir güncelleme de “Emekli olunca ne kadar maaş alırım?” sorusuna yanıt veren SGK’ya bağlı emekli maaşı hesaplama ekranına geldi. Maaşlarını hesaplamak isteyen vatandaşlar, hizmetin bir süre durdurulduğu bilgisiyle karşılaşıyor.

Asgari ücret zammı ardından kamu görevlileri ve  emeklilerin aylıklarına yapılan zamlar belli oldu. 2023 yılında  asgari ücretin net 8 bin 506 lira olmasında karar kılınmıştı. Buna göre temmuz ayına göre asgari ücrette yüzde 54,66, yılbaşına göre yüzde 100 artış gerçekleşti.
Memur ve memur emeklileri ocakta yüzde 7,84 enflasyon farkı, yüzde 8 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri ocakta toplam yüzde 16,48 zam almaya hak kazandı.
SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 15,40 zam alacak. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emeklilerin refah payı eklenerek yüzde 25 zam alacağını açıklamıştı. Erdoğan son açıklamasında rakamı yüzde 30’a çıkardı.
Böylece memur ve memur emeklileri 13,52, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 14,60 puan ek zam alacak.
Maaşlara yapılan zamlar ardından SGK’ya bağlı emekli maaşı hesaplama ekranına da ocak güncellemesi geldi.
https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ ekranına erişim sağlayan kullanıcılar, “2023 yılı Ocak dönemi aylık artışı verileri sisteme yükleninceye kadar uygulama geçici olarak kapatılmıştır.” ifadesiyle karşılaşıyor.
Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor.Sosyal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.EMEKLİ MAAŞ HESABINDA İSTENEN BİLGİLERuyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına girilip, sayfada istenen bilgiler giriliyor;T.C Kimlik numarası,SSK Sicil Numarası,Baba adı,Nüfus il,Doğum tarihi bilgileri.’Sorgula’ butonuna basınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu