Emekli komutanlar o fotoğrafı Odatv’ye yorumladı… Albay ne yapmalıydı

Erzurum Güncel- AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın Erzurum ziyaretinde ortaya çıkan fotoğrafı sosyal medyada büyük tartışma yarattı. 

Bir giyim mağazasında, solunda Erzurum Valisi Okay Memiş karşısında ise asker üniformasıyla İl Jandarma Komutanı Albay İlker Şimşek ile kameralara yansıyan Yıldırım’ın fotoğrafına kamuoyundan tepki geldi. 

Emekli komutanlar ise Odatv’ye fotoğrafı, bir askerin ne yapması gerektiği açısından yorumladı. 

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, fotoğrafı eleştirirken iktidarın orduyu siyasallaştırdığını savunarak Albayın orada bulunmaması gerektiğini söyledi. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eski başsavcısı, emekli askeri hakim ve aynı zamanda İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı Ahmet Zeki Üçok ise askerlerin atamalarının siyasallaşmasına atıfta bulundu. Üçok, artık komutanların asker terfi ettiremediğine dikkat çekerek bu durumun rütbeli askerlerin siyasilerle daha çok gözükmelerine neden olduğunu savundu. 

Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Genelkurmay Psikolojik Harekat Daire Başkanlığı’nda görev yapan emekli Albay Alican Türk de verilen fotoğrafın doğru olmadığını savunarak kamu görevlilerinin “kapı kulu” olmadığını söyledi.

İŞTE KOMUTANLARIN ODATV’YE YAPTIĞI AÇIKLAMALAR:

Ahmet Yavuz

Resmi sıfatı olmayan insanlarla anayasa ve yasa çerçevesinde düzenlemelidir. Valinin orada olması geçerli bir mazeret olabilir ancak orada olmak zorunda değil. Bunlar askerlerin davranışlarını eleştire eleştire geldiler. Bütün mesele askeri kendi kontrol altına alıp yasa ve anayasa dışına çıkartmak suretiyle kullanıyorlar. Kendi taraftarlarına güç gösterisi olarak sunuyorlar. Bundan AK Parti’nin kendisi zarar görür ama esas kendisi zarar görür. Bunların derdi normal bir siyaset asker ilişkisi kurmak değil. Tamamen kendi keyiflerine uygun bir yapı kurmak istiyorlar ama bunun hiçbir şeye faydası yok.  

Alican Türk

İster kamu görevlisi ister eski bir başbakanın oğlu olsun – herkes kendi kalitesini (veya “kalitesizliğini” de diyebiliriz) davranışlarıyla ortaya koyar. Devleti “aile şirketi”, kamu görevlilerini de “kapı kulları” olarak algılama eğilimi en çok “sonradan görmeler” arasında görülen davranış biçimidir.

Mütevazı, ağır başlı, gösterişten uzak, oturuşu kalkışıyla saygılı olmak bir kalite göstergesidir. Aile yakınlarının statülerini kendi statüsü gibi kullanmak da öyle… Ve tabii taşıdığı resmi sıfatı unutup, kendini dev aynasında gören birilerinin egolarını şişirmesine teşne olmak da…

Ahmet Zeki Üçok

Erkam Yıldırım kim? Bürokrasinin hiçbir yerinde yok. Eski Başbakanın oğlu diye onun yanında şık olmayan oturuşu karşısında adeta çocuklar gibi dizilmiş olmalarını çok ayıpladım. Çok üzüldüm. TSK’daki 15 Temmuz’dan sonra yapılan yasal düzenlemeler ne yazık ki TSK mensuplarını siyasetçilerin hegemonyası altına soktu. Artık komutanlar askerlerini terfi ettiremiyor. Subaylarının tayinini yapamıyor. Bütün bu tayinler MSB tarafından yapıldığı için artık bütün askerler siyasi parti temsilcilerine yönelmiş durumda. Onların davranışlarından kendilerine nema sağlamaya çalışıyor. 

Yapılan düzenlemeler ile birlikte atamalarda askerler tıpkı öğretmenler gibi atanıyor. Bu atamalarda tayinlerde siyasi partilerin il ilçe başkanlarının bile etkili olduğu iddia ediliyor. Askerleri komutanların emrinden alıp siyasilerin yetki alanı içerisine sokarsanız onlar da generalleri gibi alkış yapar. Türk Silahlı Kuvvetlerindeki herkes olayları gördükleri için siyasilere bir yöneliş olmuştur.

Birincisi orada bulunmaması gerekir. Hiçbir sıfatı olmasa da Vali orada bulunsa da böyle bir daveti kabul etmemeliydi. O oturuşun karşısında yanında öyle oturunca kalkıp gitmeliydi. Üniformaya bir saygısızlık olduğu gerekçesiyle kalkmalıydı.

Odatv.com

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu