Elon Musk: Trudeau, Kanada’da ifade özgürlüğünü bastırmaya çalışıyor

Elon Musk: Trudeau, Kanada'da ifade özgürlüğünü bastırmaya çalışıyor

Twitter olarak da bilinen X sosyal medya platformunun sahibi Elon Musk, Kanada’da sosyal medya ve podcast hizmeti sunan servislerin devlete kayıt yaptırmasıyla ilgili düzenlemeyi eleştirdi. Milyarder, girişimci Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun “ifade özgürlüğünü bastırmaya çalıştığını” savundu.

Musk, X’te, Kanada’da sosyal medya ve podcast hizmeti sunan servislerin devlete kayıt yaptırmasıyla ilgili düzenlemenin yer aldığı bir gönderiyi alıntılayarak “Trudeau, Kanada’da ifade özgürlüğünü bastırmaya çalışıyor. Utanç verici.” ifadeleriyle paylaştı.
Kanada Hükümeti, 29 Eylül’de, ülkede yayın hizmeti verenlerin, Radyo-Televizyon ve Telekomünikasyon Komisyonu’na (CRTC) kayıt yaptırmasını gerektiren düzenlemeye ilişkin yazılı açıklama yayımlamıştı.
Açıklamada, sosyal medya ve podcast hizmeti sunan çevrim içi servislerin CRTC’ye kayıt yaptırması gerektiği belirtilmişti.
Düzenlemede, sadece video oyunu ve sesli kitap hizmeti sunanların ise kayıt yaptırma zorunluluğu olmadığı bildirilmişti.
Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda X’in CEO’su Linda Yaccarino, platform üzerinden sesli ve görüntülü aramalar yapılabileceğini doğruladı.
 Yakın zamanda kullanıma sunulması beklenen sesli ve görüntülü arama özelliğinin Premium üyeliği bulunan kullanıcılara özel olacağı kaydedildi.
Son olarak geçtiğimiz aylarda X, XBlue aboneliğine ilginin artması için platform içinde Premium üyeliği bulunmayanlara mesaj sınırlaması getirmişti. Böylelikle kotasını dolduran kullanıcı o gün içerisinde mesajlaşma özelliğinden yararlanamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu