El Titremesi Neden Olur?

El titremesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genel olarak stres kaynaklı bir durum olan el titremesi, tremor hastalığı hakkında tüm merak edilenleri haberimizde bir araya getirdik. İşte detaylar…

Sıklıkla elde ve ayaklarda meydana gelen hastalıklardan biri tremor olarak adlandırılan, titreme hastalığıdır. Peki titreme hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Sizin için araştırdık…

Ellerde, bacaklarda ve vücudun çeşitli yerlerinde ileri gelen titreme, tıp literatüründe ‘tremor’ olarak adlandırılmaktadır. Parkinson hastalığı ile ilişkilendirilen el titremesi, genel olarak ciddi bir durum teşkil etmez ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulamadan kendi kendine kaybolur. Fakat nadir olarak, ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir. İşte tremor hastalığı hakkında merak edilenler…

TREMOR HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Titreme bazı durumlarda normal olarak kabul edilir. Aşırı stres altında olmak, endişe ya da korku yaşamak titremeye neden olabilir. Duygusal yoğunluk azaldığı zaman titreme de durmaya başlar. Ayrıca tremor, beyni, sinir sistemini veya kasları etkileyen tıbbi bozuklukların bir göstergesi de olabilir. Bu sebeple herhangi bir açıklama getirilemeyen titreme gelişirse mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Titremelerin en yaygın nedenleri arasında bulunanlar ise şunlardır:

-Kas yorgunluğu,

-Çok fazla kafein tüketimi,

-Stres,

-Yaşlanma,

-Düşük kan şekeri seviyeleri.

ELLERDEKİ TİTREMENİN ALTINDA YATAN ETMENLER

-Esansiyel Tremor: En sık görülen hareket bozukluğu durumudur. Sebebi bilinmeyen titreme hastalığı olarak tanımlanabilir. En sık ellerde ve baş-boyun bölgesinde görülür.

-Parkinson Tremoru: İstirahat halinde ortaya çıkan bir durumdur. Sıklıkla Parkinson’un ilk belirtisidir ve hareketle edildiğinde kaybolur. Bir uzuvda ya da vücudun bir tarafında başlar ve sonra diğer tarafa doğru ilerler.

-Serebellar Tremor(Beyincikle ilişkili): Hareket ve dengeyi kontrol eden arka beyin kısmıdır. Serebellar tremor, beyincikte ileri gelen hasar nedeniyle ortaya çıkan bir tür titremedir.

-Fizyolojik Tremor: Genel olarak bazı ilaçlar, alkol yoksunluğu, hipoglisemi (düşük kan şekeri) veya aşırı aktif tiroid gibi tıbbi koşullarda ileri gelir. Altta yatan neden tedavi edilirse bu durum da büyük ihtimalle ortadan kalkar.

-Psikojenik Tremor: Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan tremor türüdür. Kişinin dikkati dağıtıldığında titremede büyük ölçüde kaybolur. Bu kişilerde sıklıkla bir psikiyatrik hastalık görülür.

TİTREME HASTALIĞI NASIL GEÇER?

-Kafein ve benzeri uyarıcılardan uzak durulması gerekir. Çünkü bu tür uyarıcılar titremenin artmasına neden olur.

-Stres ve anksiyete, titremenin daha da kötü bir hale gelmesine neden olur. Kişi kendini rahatlatarak bu durumun üstesinden gelebilir. Aynı zamanda masaj, yoga, meditasyon gibi çeşitli rahatlama teknikleri kullanarak da stresli durumlarla başa çıkılabilir.

İlgili Makaleler

0 0 vote
İçerik Puanı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı