El Dezenfektanı Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen el dezenfektanlarının kullanımı konusunda önemli açıklamalarda bulunarak “Alkol bazlı el dezenfektanları çok kısa sürede buharlaştığı için genellikle 2 ile 5 saniye içerisinde mikroorganizmaların çoğunu öldürür,” dedi.

Görünür veya görünmez kirlenme söz konusu olduğunda el dezenfektanı hastalık oluşturan mikroorganizmaların vücuda, başka kişilere ve yüzeylere hastalık bulaştırmasını engellemek amacıyla kullanıldığı belirten Dr. Nurullah Dikmen, “Hastanelerde kullandığımız alkol bazlı dezenfektanlar içeriğindeki alkol oranı ayarlanmış ve son kullanma tarihleri yazılmış dezenfektanlardır. Evlerde kullanılan kolonya dediğimiz maddeler 70 derece ve üstü alkol içeren 70 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır.

Ağzı açık kalmış kolonyaların alkol içeriği hızla buharlaşacağı için mikrop öldürme özelliği azalabilir. O nedenle büyük volümdeki dezenfektan ve ev kolonyalarının ağzının sıkı kapatılması koşuluyla 60 ila 90 derece arasında dezenfektan özelliği olan kimyasallardır,” şeklinde konuştu.

“ETKİLİ OLMASI İÇİN AVUCU DOLDURMASI GEREKİR”

El dezenfektanlarının etkisini gösterebilmesi için tüm avucu doldurması ve elin içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerektiğini belirten Dikmen, “Etkili olması için avucu doldurması ve elin avuç içi ve dışında parmak aralarında bilekleri içine alacak şekilde ovalanarak yayılması gerekir. Çok kısa sürede buharlaşma özelliği ve 2 saniye içerisinde de bakterileri ve virüsleri öldürme özelliği olduğu için hızla el üzerinde yayılması gerekir. Dezenfektanların çoğu zarflı virüslere karşı etkilidir. Bunlar HIV, Hepatit B, influenza ya da korona virüs gibi insanlarda hastalık yapan virüslerin, sporsuz bakterilerin çoğunda etkilidir. Bazı dezenfektanların daha sert ve kesin bir kokuya sahipken bazıları ise parfüm de içerebiliyor.

Hiçbir dezenfektanı ellerimizi dezenfekte ederken koklamamamız gerekir çünkü içeriği nedeniyle solunum yolları için zararlı olabilir. Bu nedenle parfümlü olmasının hiçbir faydası yoktur. Tercih nedeni değildir,” diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? El Dezenfektanı Hazırlanışı

El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? El Dezenfektanı Hazırlanışı

El Dezenfektanları Cilde Zarar Veriyor

El Dezenfektanları Cilde Zarar Veriyor

Kylie Jenner, El Dezenfektanı Üretimine Başladı

Kylie Jenner, El Dezenfektanı Üretimine Başladı

Yerli El Dezenfektanı BOREL Yarın Satışta

Yerli El Dezenfektanı BOREL Yarın Satışta

İLİşKİLİ GALERİLER Egzaması Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

Egzaması Olanların Kesinlikle Yememesi Gerekenler

Türkiye'de Coronavirüs Son Durum

Türkiye’de Coronavirüs Son Durum

İstanbul'da Coronavirüs Etkisiyle Bugün

İstanbul’da Coronavirüs Etkisiyle Bugün

Gazze'de Coronavirüs Kaynaklı İlk Can Kaybı

Gazze’de Coronavirüs Kaynaklı İlk Can Kaybı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu