Ekonomide Türkmenistan yaklaşımı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TÜRKPA üyesi ve TBMM Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’in de yer aldığı heyetle Türkmenistan’da çeşitli temaslarda bulundu, ikili ticari anlaşmalar gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve beraberindeki heyet, Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türkmen-Türk Komisyonu Altıncı Dönem Toplantısına katıldı, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev ile görüştü.


Toplantıda ticaret, ulaşım, enerji, tarım ve eğitim gibi birçok alanda iş birliği konuları değerlendirildi, ekonomik işbirliklerine yönelik imzalar atıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Türkmenistan yetkilileriyle çeşitli sektörlerde çok sayıda ikili anlaşmalar imzaladı. Oktay yaptığı açıklamada, “Amacımız, 5 milyar dolarlık bir ticaret iş birliği hedefimizi gerçekleştirmek ve 10 milyar dolara doğru yol almak.” kaydını düştü. 72 anlaşmanın gerçekleştirildiği ziyareti değerlendiren Oktay, “Türkmenistan ile ilişkilerimiz bundan sonra çok daha büyük ivme kazanarak devam edecek. Ekonomik, ticaret, ulaşım, kültürel ve sosyal alanlarda ilişkilerimiz daha da artacak.” dedi.


Kaynak: ErzurumGazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu