Ek ücret isteyen özel okulu MEB’e şikayet edin

Erzurum Güncel- Bazı özel okullar, erken kayıt yaptıran velilerden enflasyon bahanesiyle 10 bin liraya varan ek ücretler talep etmeye başladı. Konuyla ilgili NTV’ye değerlendirmede bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu velilerden gelen bu yöndeki şikayetlerin son dönemde arttığını ifade etti. Ağaoğlu velilerin kendilerine çıkarılan ek ücretleri ödemek zorunda olmadığı yönünde uyarıda bulunarak şöyle konuştu:

“Özel okullardaki veliler kanun nezdinde tüketici sıfatını taşırlar ve tüketici kanunundaki koruma kapsamındadırlar. Tüketici Kanunu’nun 4. maddesinin ikinci fıkrası der ki sözleşmede öngörülen koşullar sözleşme süresince tüketici aleyhine değiştirilemez. Yani böyle bir şey kanunen mümkün değil.”

ZORLA DAYATIYORLAR

Özel Okul Velileri Platformu Başkanı Özgür Özkan “Özel okulların ek hizmetlerde bir sınırlaması yok. Yönetmeliğe göre veliler talep ederse ya da isterse ancak alması gerekirken özel okullar maalesef bu hizmetleri velilere zorla dayatıyor. Ben halen kızımın kaydını yenileyemedim. Bu durumla karşılaşan veliler Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayette bulunsun” dedi.

AKŞAM

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu