Efsane güreşçi Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel oldu

Türk güreşinin efsane isimlerinden, 175 kez milli formayı giyen dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan‘ın hayatı belgesel oldu. 43 yaşındayken hayata veda eden Hamit Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların yanı sıra arşivlerde yer alan müsabakalarının görüntüleri de ekrana taşındı. Ayrıca güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Kaplan’ın yakınları da belgeselde düşüncelerini paylaştı.

Efsane güreşçi Hamit Kaplan'ın hayatı belgesel oldu - 1

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesinin ortak çalışmasıyla yönetmenliğini Hamamözü İlçe Özel İdare Müdürü Serdar Çolak’ın üstlendiği ‘Pehlivan’ adlı belgesel, Kaplan’ın 47. ölüm yıl dönümü olan 5 Ocak 2023’te izleyiciyle buluştu.

Efsane güreşçi Hamit Kaplan'ın hayatı belgesel oldu - 2

“REKOR HALA HAMİT KAPLAN’DADIR”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli güreşçi Ahmet Ayık, birlikte şampiyonalara katıldıkları Hamit Kaplan’ın örnek bir sporcu olduğunu belirterek, “Hem aldığı madalya sayısı hem de Türkiye’ye getirmiş olduğu puanla ağır sıklet olarak rekor hala Hamit Kaplan’dadır” dedi. Belgesel filmin hazırlanmasıyla Hamit Kaplan’a olan vefa borçlarını ödemeye çalıştıklarını anlatan Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar ise, “Bu belgeselin özellikle güreşçilerimize, gençlerimize, okullarda ve üniversitelerde izletilmesi gerekir. Hamamözü gibi bir yerden tahta bavulla yola çıkıp dünyanın sırtını yere vuran hemşerimizin hayatını öğrenmeliler” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu