Ecevit’in “En Büyük Siyasi Hatamdı” Dediği Güneş Motel Olayı Nedir?

Güneş Motel olayı Türk siyasi tarihinin en unutulmaz olaylarından biri. Peki ülkemizin siyasi tarihinde adını çok kez duyduğumuz Güneş Motel olayı nedir? 1977 yılında Güneş Motel’de neler yaşandı? Detaylara birlikte bakıyoruz.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Önümüzdeki Süreçte Nasıl Bir Yol İzleyecek?

Güneş Motel olayı nedir?

Güneş Motelleri (Halk arasındaki bilinirliği ile Güneş Motel) İstanbul Florya’da bir zamanların en popüler turizm noktaları arasında parlayan bir tesisti. Hatta Güneş Motel, 1970’lerin ikinci yarısında birçok popüler Türk filmine de ev sahipliği yapmış ünlü bir işletmeydi. Burada yaşanan olay ise Türk siyasetinde 1977 yılında yaşanan dev bir milletvekili transferinin yaşandığı olaya işaret ediyor. “Güneş Motel” olayının Türk siyaseti açısından önemi ise CHP Lideri Bülent Ecevit’in hükümet kurabilmek adına Adalet Partisi (AP) milletvekilleri ile transfer görüşmesini bu otelde yapmasından kaynaklanıyor.

Güneş Motel olayı ne zaman oldu?

güneş motel

Şimdi sizinle Türk siyaset tarihinde biraz geçmişe gidelim. CHP 1977 seçimlerinde yüzde 41’in üzerinde oy almıştı. Ancak partinin mecliste kazandığı 213 sandalye tek başına iktidar olmasına yeterli değildi. CHP 227 evet oyu ile hükümet kuramayınca Adalet Partisi lideri Süleyman Demirel ile Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin katılımıyla ortak bir hükümet kurdu: II. Milliyetçi Cephe Hükümeti. Fakat 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimleri Ecevit’in yükselen popülerliği ile CHP kazanınca Meclis’te dengeler CHP lehine değişmeye başladı. Ancak CHP tek başına hükümet kurarak güvenoyu alacak çoğunluğa sahip değildi. Güneş Motel olayı da tam bu zamanlarda manşetlere yerleşti!

Neler yaşandı?

güneş motel

Başlangıçta Ecevit ve 11 Eski AP’li arasında gerçekleşen görüşmeler 22 Aralık tarihinde Darıca’ya bağlı Bayramoğlu Oteli’nde yapıldı. Ancak görüşmeler titizlikle gizli tutulmasına rağmen basına sızdırıldığı için toplantıların başka bir ortamda gerçekleştirilmesinde karar kılındı. Görüşmelerin devamı dönemin CHP’li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in organizasyonunda belediyeye ait Florya’daki Güneş Moteller’de gerçekleştirildi.

AP’li bu vekiller 5. Demirel Hükûmeti’ne verilen gensoruyu ve Bülent Ecevit’in yeni kuracağı hükûmetin güvenoyu oylamasını destekleme karşılığında Ecevit’in kuracağı 42. Türkiye Hükûmeti’nde bakanlık görevi almıştır. Öte yandan Ecevit’in transfer ağırlıklı bir kadro ile bakanlar kurulunu oluşturması parti içinde büyük bir huzursuzluk yarattı ve Ecevit’in yıllar sonra “en büyük siyasi hatamdı” diyeceği Güneş Motel olayı tarih sayfalarına böylece adını yazdırmış oldu.

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu