Duş Alırken İdrarınızı Yapmak Sağlığınız İçin Tehlikeli Mi?

Konu duş almak olduğunda birçoğumuzun aklına mis kokulu şampuanlar, duş jelleri ve ferahlık geliyor. Halbuki duş almanın da bazı kirli tarafları var! 🤭 Bugün hemen hemen herkesin aklında olan o sorunun cevabını araştırdık: Duş alırken idrar yapmak sağlığımız için tehlikeli mi? Bulduğumuz cevaplar birbirinden farklı olsa da hepsini sizler için derledik ve yazdık. Bu bilgilerden sonra içiniz rahat bir şekilde duş alabilirsiniz. 😊 İşte duşta idrar yapmanın sağlığımız üzerindeki etkileri…

Duş alırken idrar yapmak, çoğu insanın zaman zaman yaptığı ve üzerine pek de düşünmediği bir şey

Eğer çevre konusunda duyarlı biriyseniz yaptığınız bu aktivite fazladan su harcamanızı engelleyebilir. Zira sizi sifon çekme yükünden kurtarır.

Peki idrar steril mi?

Aksi söylenmesine rağmen aslında idrar steril değildir. Staphylococcus ve Streptococcus bakterileri başta olmak üzere çok çeşitli bakteriler içerir. Bununla birlikte sağlıklı idrardaki bakteri sayısı nispeten düşüktür. İdrar yolu enfeksiyonu geçirmeniz durumunda bu bakterilerin sayısında da artış görülür. Zira sağlıklı idrarda çoğunlukla su, elektrolit ve üre gibi atıklar bulunur.

İdrardaki bakterilerin bacak ya da ayaklardaki kesiklerden vücuda girmesi pek de olası değil

Uzmanlar, kendi idrarınızın vücudunuzda enfeksiyona yol açmayacağını düşünüyorlar. Duşta idrar yaptığınızda duşun temizliğinden şüphe ediyorsanız fazladan su tutmak yeterli olacaktır.

Konu kadınlar olduğunda işler biraz değişebiliyor

duşta

Duşta, yani ayakta idrar yapmak, uzun vadede farklı sonuçlar doğurabiliyor. Dr. Alicia Jeffrey-Thomas, ayakta idrar yapmanın pelvik tabanına zarar verdiğini belirtiyor. Zira düzenli olarak ayakta idrar yapmak kadınların pelvik tabanını olumsuz etkileyerek idrar kaçırmalarına neden olabiliyor.

Peki ya duşu başka biriyle paylaşıyorsanız?

duşta

Eğer duşu başka kişilerle paylaşıyorsanız bu kişilerin herhangi bir enfeksiyonu olup olmadığını bilemezsiniz. MRSA gibi enfeksiyonlar, duş zemini yoluyla bulaşabilir. Bu nedenle umumi duşlarda idrar yapmamak herkes için en sağlıklısı olacaktır.

Duşta idrar yapmanın faydaları var mı?

duşta

Duşta idrar yapmak çevresel etkileri nedeniyle pek çok çevre örgütü tarafından destekleniyor. Brezilyalı bir çevre örgütü olan SOS Mata Atlantica Vakfı, 2009’da insanları duşta idrar yapmaya çağıran bir video yayınlamıştı. Kararınız ne olursa olsun duşunuzu haftada birkaç kez yıkamayı ve dezenfekte etmeyi unutmamalısınız.

Kısacası 👇🏻

duşta

Duşu kullanan tek kişi sizseniz idrarınızı yapmanızda hiçbir problem yok. Ancak kadınlar için yukarıda da belirttiğimiz gibi durum biraz farklı. Eğer düzenli olarak duşa idrarınızı yapıyorsanız duşakabini temizlediğinizden emin olmalısınız. Duşu diğer aile üyeleriyle ya da ev arkadaşlarınızla paylaşmanız durumunda idrarınızı yapmamanız çok daha güvenli olacaktır. Umumi alanlarda ise olası enfeksiyonları engellemek için idrarınızı duşa yapmaktan kaçınmalısınız. Özellikle ayağınızda ya da bacaklarınızda açık yaralar varsa duşu kullanırken terlik giymeyi unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir:

Temizlikle Vakit Kaybetmek İstemeyenler İçin Banyoları Pırıl Pırıl Yapacak Pratik Öneriler

… 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu