Dünyanın en büyük dijital teleskobu tanıtıldı

Dünyanın en büyük dijital teleskobu tanıtıldı

Evrenin şimdiye kadarki en geniş açılı görüntülerini yakalayacak olan dünyanın en büyük dijital kamerası, bilim insanları tarafından tanıtıldı. Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu’nu (LSST) adlı araç, 25 kilometre öteden bir golf topunu tüm ayrıntıları ile gözlemleyebiliyor. Bununla birlikte teleskobun, şimdiye kadar gözlemlenen en fazla sayıda yıldız ve galaksiyinin görüntülerini paylaşması bekleniyor.

Dünya’nın en büyük dijital teleskobu, ABD Enerji Bakanlığı tarafından California eyaletindeki Menlo Park’ta tanıtıldı.
Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu’nu (LSST) adlı teleskop faaliyete geçtiğinde, Şili’de Cerro Pachon adlı bir dağın tepesindeki Rubin Gözlemevi’nde kullanılacak.
Bununla birlikte teleskop, henüz tam olarak tamamlanmamış olsa da, tüm mekanik bileşenleri artık bir arada bulunuyor.
SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı tarafından yapılan açıklamada, teleskobun boyutu ile ilgili “Yaklaşık 1,65 metre x 3 metre boyutlarında, kabaca küçük bir araba boyutunda ve neredeyse 2 bin 800 kilogram ağırlığında” denildi.
Diğer taraftan gelecek yıl kullanılmaya başlandığında, kameradaki görüntüleme sensörleri, çıplak gözle görülebilenlerden 100 milyon kat daha sönük nesneleri tespit edebilecek.
Bu durum ise Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu’nun (LSST) insanların binlerce kilometre öteden bir mum görmesini sağlayacak bir hassasiyete sahip olması anlamına geliyor.
Öte yandan, LSST’yi kullanan Rubin Gözlemevi, tüm zamanların en büyük astronomik filmini oluşturacak ve karanlık madde ve karanlık enerji de dahil olmak üzere evrenin en büyük gizemlerinden bazılarına ışık tutacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu