Dünyadaki En Yaşanabilir 10 Şehir (2022)

Dünya üzerinde yüzlerce şehir var. Üstelik bu şehirlerin her birinin kendine özgü coğrafi ve beşeri yapıları, kültürel ve siyasal farklılıkları bulunuyor. Ancak sadece bazıları, “en yaşanabilir şehir” gibi kıymetli bir unvana sahip. İngiltere merkezli The Economist’in araştırma bölümü Economist Intelligence Unit tarafından her yıl dünyanın en yaşanabilir şehirler listesi açıklanıyor. Dünya genelinde 173 şehir, her sene Küresel Yaşanabilirlik Endeksi’ne göre farklı kategorilerde puanlanıyor. Kültür ve çevre, istikrar, sağlık, eğitim ve altyapı kategorilerinde değerlendirilen şehirler en fazla puan alandan en az alana doğru sıralanıyor. Böylece her yıl dünyanın en yaşanabilir şehirleri ortaya çıkıyor. Listenin ilk 10 sırasındaki şehirler ilgili kriterler kapsamında dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip şehirleri olarak kabul ediliyor. Listenin sonlarındaki şehirlerde ise yaşam standartları ve kalitesi hakkında ciddi sorunlar olduğu biliniyor. Ancak bu liste her yıl yeniden yapılan puanlandırma sonrasında değişiyor. İşte 2022 yılında dünyanın en yaşanabilir şehirleri…

1. Viyana – Avusturya

Avusturya’nın kuzeydoğu bölgesinde, Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan Viyana hem tarihi hem de modern bir görünüme sahip. Bu nedenle yaşanabilir şehirler listesinin zirvesindeki yerini sonuna kadar hak ediyor. Şehirde gelişmiş kamu, eğitim ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra geniş bir toplu taşıma ağına erişmek mümkün. Bununla birlikte şehrin sakinleri için geniş yeşil alanlar ve yürüyüş yolları da Viyana’nın öne çıkan özelliklerinden. Ayrıca Viyana; Beethoven ve Mozart gibi iki önemli bestecinin doğduğu şehir. Bu nedenle “Müzik Şehri” olarak da anılıyor. Son olarak etkileyici barok mimarisi ile son derece iyi korunmuş kültürel ve tarihi yapısı şehri yaşamak için oldukça iyi bir alternatif haline getiriyor.

2. Kopenhag – Danimarka

yaşanabilir şehirler

2022 Küresel Yaşanabilirlik Endeksi’nin ikinci sırasında yer alan Kopenhag da bu konumu fazlasıyla hak ediyor. Çünkü Danimarka’nın başkenti, pek çok araştırmada dünyanın en mutlu ve en güvenli şehirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kaliteli bir eğitim sistemi ve düşük işsizlik oranları da şehre kimliğini kazandıran diğer unsurlar arasında bulunuyor. Ayrıca yayaların ve bisiklet kullanıcılarının en rahat hissettiği şehirlerden biri. Çünkü şehir bu iki unsuru merkeze alacak şekilde inşa edilmiş. Uzak mesafeler içinse gelişmiş bir metro ağına sahip. Son olarak Kopenhag birbirinden etkileyici pek çok müzeye, galeriye ve restorana ev sahipliği yapıyor.

3. Zürih – İsviçre

İsviçre’nin Almanca konuşulan bölgelerinden birisi olan Zürih, sakinlerine üst düzey bir yaşam kalitesi vadediyor. Finans ve bankacılık alanlarında küresel bir merkez konumundaki şehir, farklı endüstriler için de önemli iş fırsatlarına sahip. Bununla birlikte eğitim, barınma, güvenlik ve sağlık alanlarında örnek bir şehir. Şehirdeki altyapı ve ulaşım sektörlerindeki yenilikçi teknolojiler ise parmakla gösteriliyor.

4. Calgary – Kanada

Calgary, Kanada’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında parlayan modern ve kozmopolit bir şehir. Hayvan yetiştiriciliğindeki önemli konumu sebebiyle bir zamanlar “İnek Kasabası” olarak da biliniyordu. Calgary’i en yaşanabilir şehirlerden birisi haline getiren özellikleri ise eğitim, sağlık ve altyapı alanlarındaki başarılı icraatları. Bunun dışında yenilenebilir enerji alanında dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Şehrin, tamamen rüzgar enerjisiyle çalışan bir banliyö demir yolu sistemi var. Ayrıca şehrin güçlü ekonomik yapısı, şehrin sakinlerine pek çok iş olanağı sunuyor. Bütün bunlara ek olarak şehirde her mevsim festivaller, açık hava etkinlikleri ve spor organizasyonları düzenleniyor.

5. Vancouver – Kanada

Vancouver, bir taraftan görkemli dağlarla diğer taraftan Pasifik Okyanusu ile çevrili. Ayrıca bir sahil kentinin sakinliğine sahip olsa da uluslararası bir ticaret merkezi. Ayrıca dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bunca doğal güzelliğin yanı sıra, eşsiz kültür ve sanat aktiviteleri Vancouver’ı en yaşanabilir şehirler listesinde üst sıralara taşıyor.

6. Cenevre – İsviçre

yaşanabilir şehirler

İsviçre’nin en yaşanabilir şehirler listesindeki bir diğer temsilcisi Cenevre; muhteşem dağları, lezzetli çikolataları ve peynirleri ile dünyaca meşhur. Ancak gerçek anlamda bir yaşanabilirlik için bu üçünden çok daha fazlası gerekiyor. Ve Cenevre, çok daha fazlasına sahip. Her şeyden önce, Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan şehir, sakinlerine eşsiz doğal güzelliklerle bir arada yaşama olanağı tanıyor. Küresel anlamda bir finans merkezi olması ise şehrin güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak ise gelişmiş ve çeşitli iş imkanları ortaya çıkıyor. Öte yandan 200’den fazla uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan şehir “dünya barış başkenti” olarak da anılıyor.

7. Frankfurt – Almanya

yaşanabilir şehirler

Frankfurt sakinleri, aynı anda iki farklı yaşam tarzını tecrübe edebilmek gibi bir ayrıcalığa sahipler. Bir yandan önemli bir ticaret finans merkezi konumundaki şehir bu bakımından oldukça hareketli ve dinamik bir yaşam tarzına sahip. Bu özellikleri ile Avrupa’daki New York olarak isimlendiriliyor. Ancak aynı zamanda burada yaşayan insanların koşuşturmacadan ve stresten uzak kalabileceği geniş parkları, uzun bisiklet ve yürüyüş yolları ve muhteşem bahçeleri ile de öne çıkıyor. Bunların yanı sıra eğitim, istihdam, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda da dünyanın önde gelen yerleşim yerlerinden biri. Ayrıca büyük pek çok marka bu şehirde faaliyet gösteriyor. Sıklıkla düzenlenen kültürel ve ticari etkinlikler şehrin uluslararası anlamda bir cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlıyor.

8. Toronto – Kanada

yaşanabilir şehirler

Ontario eyaletinin başkenti Toronto, Kanada’nın en hareketli metropollerinden biri. Küresel anlamda önemli bir finans merkezi olana şehir aynı zamanda çok sayıda farklı kültürün bir arada yaşadığı bir yer. Pek çok farklı ulustan ve kültürden insanın yaşamak için Toronto’yu seçmesi ise elbette tesadüf değil. Çünkü şehir, Kanada’daki en iyi okullardan bazılarına erişim imkanı, kaliteli sağlık hizmetleri ve geniş yeşil alanları aynı anda sunuyor. Ayrıca şehirde yıl boyunca devam eden pek çok sanat, spor ve kültür etkinliği gerçekleştiriliyor. Kısacası dünyanın en yaşanabilir şehirler listesindeki Toronto’da her zaman yapılabilecek bir aktivite, her zaman gidilebilecek güzel bir yer var.

9. Amsterdam – Hollanda

yaşanabilir şehirler

Hollanda’nın başkenti, etkileyici su kanalları ve uzun bisiklet yolları ile meşhur. Şehrin gelişmiş bir toplu taşıma ağı var. Buna rağmen şehrin sakinlerinin yüzde 68’i günlük yaşamında bisiklet kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca Amsterdam eğitim, sağlık ve konut mevcudiyeti alanlarında dünyanın en iyi şehirlerinden birisi olarak gösteriliyor. Amsterdam kendine özgü mimari yapısı ile küçük bir kasabayı andıran büyük bir metropol. Bu nedenle huzur, sakinlik, eğlence ve hareketin iç içe geçtiği bir şehir. Bu sayede, farklı yaşam tarzlarından pek çok insan için ideal bir yaşam merkezi olduğuna hiç şüphe yok.

10. Osaka – Japonya

yaşanabilir şehirler

Japonya, köklü tarihi ve popüler kültüre olan katkıları ile milyonlarca insanın ziyaret etmek istediği bir ülke. En yaşanabilir şehirler listesinde Japonya’yı temsil eden Osaka ise köklü Japon kültürünün ve modern yaşamın bir arada bulunduğu bir şehir. Antik dönemlerin önemli ticaret güzergahlarından olan İpek Yolu’nun bir parçası olan Osaka, bu tarihten gelen ekonomik ve kültürel önemini bugün de devam ettiriyor. Başkent Tokyo’dan trenle yalnızca 3 saat uzaklıktaki şehir Japonya’nın sokak yemeği başkenti olarak gösteriliyor. Öte yandan onlarca alışveriş merkezi bulunuyor. Nipponbashi isimli, elektronik ürünlerin satıldığı bölge ise dünyaca ünlü. Öte yandan Osaka halkı üst düzey sağlık, eğitim ve güvenlik hizmetlerine kolayca erişebiliyor. Bunların yanı sıra yemek, eğlence ve kültürle dolu sokaklar Osaka’yı en yaşanabilir şehirlerden biri haline getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu