Dünya’da gerileyen fiyatlar Türkiye’de arttı!

Erzurum Güncel- Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün Küresel Gıda Fiyat Endeksi’ne göre, dünya genelinde gıda fiyatları son 15 ayda ortalama yüzde 21 düştü. Avrupa Birliği’nde ise bu düşüş oranı yüzde 15 oldu. Ancak aynı dönemde Türkiye’de durum farklıydı. Türkiye’deki gıda fiyatları, Eylül 2020’den bu yana, yani son 34 aydır artmaya devam etti.

Küresel gıda fiyatları Nisan 2023 hariç, diğer tüm aylarda düşüş gösterdi. Bu düşüş trendi dünya genelinde geçerli olurken, Türkiye’deki durum oldukça farklıydı ve fiyatlar sürekli artış gösterdi.

Türkiye’nin ‘Yeni Ekonomik Model’ adı altında geçtiği Kasım 2022 tarihinden itibaren, FAO ve TÜİK’in açıkladığı gıda fiyat endeksleri arasındaki fark giderek büyüdü. Özellikle Türkiye’nin Kur Korumalı Mevduatı (KKM) ilan ettiği Aralık 2021’den itibaren gıda fiyatlarında radikal bir değişim yaşandı. Dünya genelinde gıda fiyatları 140 birime düşerken, Türkiye’de 161 birime yükseldi.

Haziran 2023’te yapılan bir analize göre, üç sene öncesine kıyasla gıda fiyatları dünya genelinde 128 birime, Türkiye’de 366 birime ve AB’de ise 130 birime yükseldi. Bu verilere göre, son 34 ayda gıda fiyatları dünya genelinde yüzde 28 artarken, Türkiye’de bu artış oranı yüzde 266 ve AB’de yüzde 30 oldu.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu