Dünyaca Ünlü İsimlerden Türkiye’ye Deprem Yardımı Çağrısı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat tarihinde sabaha karşı 04.17’de Türkiye tarihinin en büyük ve yıkıcı depremlerinden biri yaşandı. 7,7 şiddetindeki bu sarsıntıdan sadece 9 saat sonra 7,6 altı büyüklüğünde ikinci bir deprem daha gerçekleşti. AFAD 18 bin 342 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 74 bin 242 kişinin yaralandığını açıkladı. Türkiye’nin yaşadığı bu korkunç olaya dünyaca ünlü isimler sessiz kalmadı. Sosyal medyadan yardım çağrısı yapan ve iyi dileklerini gönderen bu ünlülere birlikte göz gezdirelim.

1. Jimmy Fallon

ABD’nin ün talk show sunucusu Jimmy Fallon, programı The Tonight Show’un son bölümünde Türkiye ve Suriye’deki depremlere yönelik yardım kampanyalarını duyurdu. Ünlü sunucu, UNICEF’in bölgedeki çalışmalarından bahsederek programı izleyenleri bağış yapmaya çağırdı.

“Kalbimiz şu anda Suriye ve Türkiye’deki herkesin yanında. @UNICEFUSA’nın depremlerden etkilenenlere bakım ve destek sağlamak için yaptığı çalışmaları desteklemeye yardımcı olun”

2. Dua Lipa

Deprem

Türk modacı Yiğit Tuhan’la yakın arkadaş olan dünyaca ünlü şarkıcı Dua Lipa sosyal medyadan yardım çağrısı yaptı. Önce Turhan’ın Instagram hikayesini paylaşan Dua Lipa, sonra da “Suriye ve Türkiye’ye destek olma yolları” başlıklı bir gönderi yayınladı.

3. Gigi ve Bella Hadid

Deprem

Dünyaca ünlü modeller Gigi ve Bella Hadid milyonlarca takipçili Instagram hesaplarında depremle ilgili paylaşımlarda bulundu.

Gigi Hadid, UNICEF’in depremden etkilenen çocuklarla ilgili yardım kampanyasını paylaşarak “Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenen herkes için üzgünüm” dedi. Bella Hadid Instagram hikayesinde şunları yazdı:

“Tüm bedenimde dondurucu bir his var. Üzgünüm ve sizler için dua ediyorum. Korkunç haberler beni kemiklerime kadar sarsıyor. Yardım etmenin yollarını arıyorum.”

4. Paulo Coelho

‘Simyacı’ kitabıyla bilinen 75 yaşındaki Brezilyalı yazar Paulo Coelho depremin etkilediği bölgeler için art arda sosyal medya paylaşımlarında bulundu. Ünlü yazar Kızılay’ın hesap bilgilerini paylaşarak takipçilerini bağış yapmaya yönlendirdi.

5. Ellen De Generes

ABD’li ünlü talk show sunucusu Ellen De Generes Twitter’dan Global Empowerment Mission (Küresel Güçlendirme Görevi) adlı kurumun bağış sayfasını paylaşarak şunları yazdı:

“Türkiye ve Suriye’nin yardımımıza ihtiyacı var. Binlerce kişi öldü ve daha fazlasıysa enkaz altında. Yardım çabalarına destek olabiliyorsanız, umarım olursunuz.”

6. Enrique Iglesias

Deprem

İspanyol şarkıcı Enrique Iglesias, Save The Children’ın (Çocukları Kurtarın Vakfı) depremin yıkıcı etkisini anlatan gönderisini Instagram takipçileriyle paylaştı. Ünlü şarkıcı, profiline bağış sayfasının linkini ekleyerek şöyle dedi:

“Türkiye ve Suriye’nin şu anda gerçekten yardımımıza ihtiyacı var. Lütfen sevginizi, desteğinizi gösterin ve mümkünse bağış yapın. Save The Children’ın Acil Durum Fonu bu gibi felaketler için kuruldu.”

7. Jennifer Garner

Deprem

Save The Children’ın bağış linkini paylaşan ABD’li oyuncu Jennifer Garner Instagram hikayesinde deprem ile ilgili şunları yazdı:

“Türkiye ve Suriye’deki ailelere yardım etmenin yollarını arıyorsanız, lütfen Save The Children’ın yardım faaliyetlerini dikkate alın”

8. Mark Ruffalo

Marvel Sinematik Evreni’nde Hulk rolüyle bilinen ABD’li oyuncu Mark Ruffalo, Haluk Levent’in Ahbap Derneği’nin hesap bilgilerinin olduğu bir tweet’i alıntılayarak “Bunlar Türkiye’de arama kurtarma çalışmaları yapan arkadaşlar. El uzatmak isterseniz…” diye paylaştı.

9. Elijah Woods

Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings) filmleriyle tanınan dünyaca ünlü Elijah Wood, Twitter’da “Kalbim Türkiye ve Suriye halkıyla. Ne kadar yıkıcı bir durum” yazdı.

10. Hugh Jackman

Logan, Muhteşem Showman ve Prestij gibi ünlü filmlerin yıldızı Hugh Jackman, UNICEF’in yardım linkini Instagram hesabından paylaşarak “Kalbim, Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremden etkilenen herkesin yanında” dedi.

11. Antonio Banderas

Antonio Banderas deprem yaşandıktan kısa bir süre sonra Twitter’da “Türkiye ve Suriye halkına dayanışma kucaklaması. Son birkaç saat içinde yaşadıkları trajediden dolayı onları yüreklendirelim” paylaşımında bulundu.

Yüreği Doğa Ve Ülke Sevgisiyle Dolu Bir Adam: Önder Cırık, Kahramanmaraş Depreminde Hayatını Kaybetti

Depremzedelerde Sıklıkla Görülen Kompartman Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu