Dünya Üzerindeki En Uzun İsme Sahip 5 Yer

Gün geçmiyor ki tuhaf bir bilgiyle karşılaşmayalım! Konu uzun kelimeler olduğunda Türkçenin epey zengin olduğunu biliyoruz. Zira dilimizde “muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz” şeklinde bir kelime bulunuyor ve tam tamına 75 harften oluşuyor 🤔 Yine de özel isimler konusunda bu kadar ileriye gitmiyoruz. 😅 Sizin için dünyanın en uzun isimlerine sahip yerleri araştırdık. Telaffuz etmenin imkansız olduğu bu kelimeleri görünce çok şaşıracaksınız! İşte dünya üzerindeki en uzun isme sahip 5 yer…

Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea

Tam tamına 39 harften oluşan bu bölge, İspanya’da yer alıyor. Bask dilinde “Azpilkueta’nın yüksek kaleminin alçak alanı” anlamına geliyor. 🤔 Navarra bölgesine dahil olan bu yer, Avrupa’nın en yeşil bölgelerinden biri olarak biliniyor. Buna ek olarak elektriğinin %70’i yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor.

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein

Tam tamına 44 harften oluşan bu çiftlik, Güney Afrika’nın Kuzey Batı eyaletinde yer alıyor. Afrika dilinde “iki bufalonun tek bir atışla temiz bir şekilde öldürüldüğü bahar” anlamına geliyor. Anton Goosen’in 2014 yılında çıkardığı Putonnerwater albümünde “Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein” isimli bir şarkısı bulunuyor. 😊

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

uzun

45 harfle listede üçüncü sırada yer alan Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, aslında bir göl ismi. Halk, çok daha kısa olduğu için buraya Chaubunagungamaug Gölü demeyi tercih ediyor. Webster, Massachusetts’te bulunan göl, ABD’deki en uzun yer isimlerinden birine sahip. Anlamı ise “tarafsız sınır ve buluşma alanlarındaki balık tutma yeri”.

Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch

uzun

Tam tamına 58 harften oluşan bu yer, Llanfair PG veya Llanfairpwll olarak da biliniyor. Avrupa’nın en uzun isimli yeri unvanına sahip olan Llanfairpwll, Galler dilinde “kırmızı bir mağara ile Saint Tysilio Kilisesinin dönen girdabının yakınında, beyaz eladan bir oyuktaki Aziz Mary Kilisesi” anlamına geliyor. Bu uzun isim, 1960’ların kült filmi Barbarella’da bir karargah şifresi olarak kullanılmıştı.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

uzun

Ve birincilik 85 harfle Yeni Zelanda’ya gidiyor! Adanın kuzeyinde yer alan ve Taumata olarak da bilinen bu yer, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre resmi olarak dünyanın en uzun isimli yeri. Māori dilinde “Büyük dizli adam, dağların tırmanıcısı, seyahat eden kara yutucu Tamatea’nın sevdiği kişiye burun flütünü çaldığı zirve” anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir:

Inakadate: Pirinç Tarlalarının Adeta Birer Sanat Eserine Dönüştürüldüğü Japon Köyü

Huzurlu Bir Tatil Geçirmek İsteyenlere: Ege Bölgesi’nin En Güzel 7 Sahil Kasabası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu