DSÖ’den Türkiye’ye Övgü Dolu Sözler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 70. Avrupa Bölge Komitesi Genel Kurulu toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Türkiye’de verilen sağlık hizmetlerinden ve koronavirüs salgınıyla mücadeleden övgüyle bahsetti.

Türkiye ziyaretinde kuzeybatı Suriye’ye gönderilen tıbbi malzeme konvoylarını gördüğünü, birinci basamak sağlık kuruluşlarını ziyaret ettiğini söyleyen Kluge, gördüğü manzara karşısında çok etkilendiğini belirtti.

Doktor, hemşire ve sosyal çalışmacılarla konuştuğunu, Suriyeli mültecilerin ve sağlık çalışanlarının eğitimlere katılarak sertifika aldıklarını, maaşlarının ise Türkiye’deki hükümet tarafından ödendiğini ve çalışmalarına müsaade edildiğini belirten Kluge, ‘İnsan odaklı, cinsiyete ve kültüre hassas ve dil bariyeri aşılmış sağlık hizmeti sunuyorlar. Hayatımda böyle bir şeyi görmedim ve inanılmaz etkilendim’ ifadelerini kullandı.

Kluge, Avrupa ülkelerinde yaşanan ve sayısı artan acil durumlara istinaden hazırlıklı olmanın ve hızlıca karşılık verebilmenin ne kadar önemli olduğuna değinirken şu ifadeleri kullandı:

‘Bununla ilgili de güzel bir haberimiz var. Bundan dört gün önce Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile beraber İstanbul’da hazırlıklılık amacıyla hizmet verecek yeni Coğrafi Ayrık Ofisinin imza töreni ve açılışını dört farklı noktadan bağlantılarla gerçekleştirdik. Dr. Koca, biliyorum siz bu videoyu izliyorsunuz. Size ve müthiş ekibinize teşekkür ederim.’

SAĞLIK BAKANI KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, videokonferans ile katıldığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 70. Avrupa Bölge Komitesi Genel Kuruluna hitap etti.

Koca, Türkiye’de çok sık kullanılan ‘Sağlık her şeyin başıdır’ sözüne atıfta bulunarak, yaşanan salgının bu sözün ne kadar doğru ve önemli olduğunu tüm dünyaya en acı şekilde kanıtladığını söyledi.

Türkiye’de salgını tavizsiz test, takip ve tedavi stratejisiyle kontrol altında tutmayı başardıklarını belirten Koca, ‘Bu süreçte en büyük tesellimiz yaşlılarımız da dahil olmak üzere mortalite oranlarımızın düşük seyretmesi olmuştur. Hastalığa karşı en kırılgan durumda olan yaşlılarımızı, komorbid hastalarımızı ve sağlık çalışanlarımızı en iyi şekilde koruduk ve korumaya devam edeceğiz’ dedi.

‘Aşının güvenilirliği ve adil dağıtımı konusunda DSÖ’ye çok önemli görevler düşüyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünya tarafından büyük bir umutla beklenen koronavirüs aşısına ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek şöyle konuştu:

‘Bu süreçte hem aşının güvenilirliği hem de adil dağıtımı konusunda DSÖ’ye çok önemli görevler düşmektedir. Biz, dünyanın güçlü bir DSÖ’ye ihtiyaç duyduğunu ve bunun savunucusu olduğumuzu her platformda vurguladık. Bu süreçte Bölge Ofisinin Avrupa Bölgesi’nin ihtiyaçlarına en uygun çözümler geliştirmede proaktif olduğunu görmek bizleri ayrıca memnun edecektir.’

TÜRKİYE 150’DEN FAZLA ÜLKEYE YARDIM ELİNİ UZATTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la mücadelede kapsamında dayanışma ve birliğe çok fazla ihtiyaç duyulduğunun altını çizerek, ‘Ülkem bu süreçte uluslararası dayanışmanın en somut örneklerini 150’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşun tedarik sürecine katkıda bulunarak göstermiştir’ ifadelerini kullandı.

DSÖ ve bölgesel dayanışmaya olan inancın göstergesi olarak sağlık acil durumları kapsamında hizmet verecek DSÖ İstanbul Ofisi’ni Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’yla birlikte geçtiğimiz hafta hizmete sunduklarını anımsatan Koca, ‘Çoğu ülkenin kaynaklarını iç ihtiyaçlarına kanalize ettiği bu zorlu süreçte ülkemin yapmış olduğu 25 milyon dolarlık bağışın, küresel sağlık güvenliğine verilmiş önemli bir destek olduğunu belirtmek isterim. COVID-19 ile mücadele göz önünde bulundurulduğunda, zamanlama açısından da çok kritik olan ofisin küresel nitelikli somut çıktılar sunmasını temenni ediyorum’ dedi.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge’ye Türkiye’ye sundukları vizyon belgesi için teşekkür eden Bakan Koca, paylaşılan vizyonun bölgedeki sağlık statüsünün iyileştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

‘2021’in Sağlık Çalışanları Yılı olarak seçilmesini öneriyorum’

Koca, programda kimsenin geride bırakılmamasına güçlü bir vurgu yapıldığını gördüğüne değinerek şunları kaydetti:

‘Yapılan yeni değişikliklerle birlikte göç sağlığı programının devam ediyor olmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim. Zira, tüm Avrupa adına göç ve sağlık konusunda büyük bir yükün altına giren ülkem açısından konunun Avrupa Bölgesi’nin en öncelikli çalışma alanlarından biri olduğunu görmek isterim.’

Bakan Koca, Kluge’nin Hemşire ve Ebeler Yılının 2021’e uzatılması görüşünü de desteklediğini belirterek, ‘İçinde bulunduğumuz durumda cesur sağlık çalışanlarımızın emeklerini göz önünde bulundurarak, Hemşire ve Ebeler Yılının 2021’e uzatılması görüşünüzü destekliyorum hatta daha da genişleterek 2021’in Sağlık Çalışanları Yılı olarak seçilmesini öneriyorum’ diye konuştu.

İLİşKİLİ HABERLER DSÖ’den Kritik Uyarı: Korona’dan Hastaneye Yatan Kişilerin Yaş Ortalaması Düştü

DSÖ’den Kritik Uyarı: Korona’dan Hastaneye Yatan Kişilerin Yaş Ortalaması Düştü

Koronavirüsün En Küçük Kurbanı

Koronavirüsün En Küçük Kurbanı

4 Ay Sonra Gözünü Açan Korona Hastası: ''Neden Herkes Maskeli''

4 Ay Sonra Gözünü Açan Korona Hastası: ”Neden Herkes Maskeli”

Zatürre Aşısı Koronavirüse Karşı Korumaz

Zatürre Aşısı Koronavirüse Karşı Korumaz

İLİşKİLİ GALERİLER MasterChef Türkiye'ye Korona Engeli

MasterChef Türkiye’ye Korona Engeli

Reynmen Koronavirüse Yakalandı

Reynmen Koronavirüse Yakalandı

Robert Pattinson Koronavirüsü Yendi

Robert Pattinson Koronavirüsü Yendi

Koronavirüs Karantinasına Uymayan Enes Batur ve Sevgilisi Yurda Yerleştirildi

Koronavirüs Karantinasına Uymayan Enes Batur ve Sevgilisi Yurda Yerleştirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu