Dolar kuru bugün ne kadar? (3 Kasım 2022 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararı sonrası 18,61’in üzerinde hareket ediyor.

Kur hafta başında 18,6445 ile tüm zamanların en yükseğini görmüştü.

Euro/TL 18,29 civarında işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) 40 yılın en yüksek seviyelerine tırmanan enflasyonla sürdürdüğü mücadele kapsamında politika faizini dördüncü kez 75 baz puan artırdı, ancak gelecekte artırımlarının büyüklüğünün azaltılabileceği sinyalini verdi.

Fed politika faizini 75 baz puan artırarak 2008’in başından bu yana görülen en yüksek seviye olan yüzde 3.75 ile yüzde 4 aralığına çıkardı.

Politika faizini belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar metninde “Hedef orana dair artırımlara devam edilmesi uygun olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Fed ne kadar hızlı hareket ederse etsin hedef faiz oranının enflasyonu yavaşlatacak “yeterli sınırlayıcı seviyeye” ulaşması için “yapılacak çok iş olduğunu” belirten Powell, varılacak son durak “Oldukça belirsiz zamanla öğreneceğiz” dedi.

Powell, Fed’in faiz artırımlarını ne zaman azaltacağı yönünde tartışmalar için tarihin yaklaşmış olabileceğini söylese de yine de “çok erken” dedi.

Çift taraflı mesaj, merkez bankasının gelecekte daha küçük artırımlara gidebileceği olasılığına ve aralıkta 75 baz puanlık artırımlarını sonlandırarak 50 baz puan gibi daha ılımlı artışlara gidebileceğine açık kapı bıraktı.


… uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu