Dolar kuru bugün ne kadar? (12 Aralık 2022 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dolar/TL yeni haftaya 18,64 seviyesinden başladı. Kur iki aydır bu seviyelerde yatay seyrine devam ediyor.

Euro/TL 19,62 civarında seyrediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararı ile bankalar döviz pozisyonlarını yaklaşık 1,5 milyar dolar azaltacak ve takiben müşterilerin döviz işlemlerini bünyesinde tutmak yerine piyasaya yansıtmak zorunda kalacak.

BDDK, bankaların döviz varlıkları ile özkaynakları arasındaki dengeyi temin etmek üzere belirlenen oranın üst sınırını düşürdü. Değişiklikle yabancı para net genel pozisyonun, özkaynak standart oranına olan rasyosunda üst sınır yüzde 20 seviyesinden yüzde 5’e indirdi.

İki bankacının sektör verilerinden yaptığı hesaplamalarına göre bankalar toplam net döviz pozisyonunu 1,4 ile 1,6 milyar dolar civarında 9 Ocak’a kadar azaltmak zorunda kalacak.

KÜRESEL PİYASALARDA FED, ECB İZLENECEK

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve diğer başlıca merkez bankalarının bu hafta açıklayacağı faiz kararlarını izleyecek.

Fed’in çarşamba günü sona erecek olan yılın son toplantısında faizleri 50 baz puan yükseltmesi bekleniyor, ancak dikkatler merkez bankasının güncellenecek olan ekonomik tahminleri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında olacak.

Fed’e ek olarak ECB ve İngiltere Merkez Bankasının da (BOE) bu hafta faiz artırımına gitmesi bekleniyor.


… uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu