Doğudan bir canavar gelebilir… Meteoroloji alarm verdi!

Erzurum Güncel- Meteoroloji 18 Ocak hava durumu raporunu yayımladı. Yeni rapora göre Marmara’da dün etkisini göstermeye başlayan şiddetli lodos hızını arttırarak 2 gün boyunca devam edecek. Öte yandan 19 il için sarı ve turuncu alarm verildi. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, “Ay sonu karlı sistemini takibe devam ediyoruz. Aşağıdaki Stratosfer. Bunu takip etme sebebim; Şubat’ta doğudan bir canavar gelebilir.” dedi. İşte il il güncel hava durumu raporu…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin güney ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz ile Edirne, Kırklareli, Hatay, Manisa çevreleri ve Adana’nın güney kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Balıkesir’in batı kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde (Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç) yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre: Rüzgarın; sabah saatlerinden itibaren Marmara bölge geneli, Kıyı ve Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir) ile Batı Karadeniz’in batısında (Düzce, Bolu) güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-75 km/sa), Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Aydın, Bilecik, Bolu, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Sakarya, Uşak, Yalova ve Düzce için sarı kodlu uyarı yapılırken Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ için turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Vatandaşlardan sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

 

İSTANBUL’A KAR GELİYOR

NTV’de yer alan haberde megakentte kar yağışı için tahmin verdi. Çalışkan, “24’ünden sonra İstanbul da dahil kar yağışı ihtimali var” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’A 26-28 OCAK’TA KAR YAĞABİLİR

Hava Forum’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre ise; Ocak sonu ve şubat “kış gibi bir kış” gözüküyor. Şu zamana kadar kışla pek alakamız yoktu. 26-28 Ocak civarı İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun gibi şehirlerimiz için kar ve kış sinyalleri alıyoruz. Uzun vade tahminlerine göre de Şubat iyi gibi.” ifadelerini kullandı.

“DOĞUDAN BİR CANAVAR GELEBİLİR”

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya hesabından hava durumuna ilişkin yeni bir paylaşım yaptı.

Rdar görüntüsünü paylaşan Ökten; “Ay sonu karlı sistemini takibe devam ediyoruz. Aşağıdaki Stratosfer. Bunu takip etme sebebim; Şubat’ta doğudan bir canavar gelebilir.

 

Onun kesinleşmesi olayı. Mavi yuvarlak kutbun merkezindeyken soğukları hapsediyordu. Kırmızı maviyi öldürdüğünde kutuptaki soğuklar dışarı çıkacak” ifadelerini kullandı.

 

18 OCAK ÇARŞAMBA GÜNCEL HAVA DURUMU RAPORU

 

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Balıkesir’in batı ilçelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde (Edremit, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (60-90 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

EDİRNE 13°C, 18°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

İSTANBUL 12°C, 18°C

Çok bulutlu

KIRKLARELİ 12°C, 17°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

KOCAELİ 13°C, 19°C

Çok bulutlu

EGE

Çok bulutlu, kıyı kesimleri ile Manisa çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, bölgenin kıyı ve kuzey kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ 11°C, 19°C

Çok bulutlu

İZMİR 13°C, 20°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

MANİSA 10°C, 20°C

Çok bulutlu, sağanak yağışlı

MUĞLA 7°C, 14°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Adana’nın güney kesimleri ve Hatay çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA 9°C, 18°C

Çok bulutlu, güney kesimleri sağanak yağışlı

ANTALYA 11°C, 18°C

Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

ISPARTA 5°C, 13°C

Çok bulutlu, sağanak yağışlı

MERSİN 10°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor. Rüzgârın, öğleden sonra Eskişehir çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-75 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ANKARA 2°C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR 3°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu

KAYSERİ -4°C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu

KONYA 1°C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, bölgenin batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

BOLU 3°C, 12°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu

KASTAMONU -3°C, 10°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu

SİNOP 11°C, 17°C

Parçalı bulutlu

ZONGULDAK 10°C, 19°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

AMASYA -1°C, 14°C

Parçalı bulutlu

SAMSUN 10°C, 18°C

Parçalı bulutlu

TOKAT 0°C, 13°C

Parçalı bulutlu

TRABZON 9°C, 15°C

Parçalı bulutlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu sabah saatlerinden Erzincan ve Tunceli çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

AĞRI -5°C, 6°C

Parçalı bulutlu

ERZURUM -8°C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu

MALATYA 0°C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu

VAN -7°C, 2°C

Parçalı bulutlu

Kaynak: GazeteGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu