Doğada Yalın Ayak Yürümenin Sağlığa Faydaları

Modern insanı en fazla endişelendiren konuların başında sağlık geliyor. Bu sebeple modern insan sağlıklı bir yaşam için takviye ilaçlardan yaşlanma karşıtı kremlere, alternatif tedavi yöntemlerinden bitkisel karışımlara kadar pek çok yöntem deniyor! Ancak sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılması gereken şey çok daha basit olabilir! Doğada çıplak ayak ile yürümenin insan sağlığı üzerinde gerçekten olumlu etkileri var! Üstelik bu olumlu etkiler, sadece “topraklama” ile sınırlı değil. Yapılan bilimsel çalışmalar, doğada çıplak ayakla yürümenin uyku sorunlarından strese kadar farklı alanlarda insan sağlığına önemli faydaları olduğunu ortaya koyuyor! Ancak doğada bütün bir günü çıplak ayaklarla geçirmeden önce bir uzmanla görüşmenizde fayda var! Yine de doğada özgür ayaklarla yürümek hem beden hem de ruh sağlığı için oldukça faydalı! İşte, doğada çıplak ayakla yürümenin insan sağlığı üzerindeki 5 olumlu etkisi…

1. Uykusuzluğun önüne geçer

ayak

Yapılan araştırmalara göre, doğada çıplak ayakla yürümek enerji seviyesini artıyor. Ayrıca toprağın çıplak ayaklar ile buluşması, stresin azalmasına da katkı sağlıyor. Bütün bunlar insan vücudunda muntazam bir dengenin kurulmasını sağlıyor. Bu denge sayesinde de var olan uyku sorunları ortadan kalkıyor…

2. Regl sancılarını azaltabilir

ayak

Aslında doğada ayakkabılarınız olmadan yapacağınız bir yürüyüş pek çok ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Elbette buna regl sancıları da dâhil! Bu sebeple, bir dahaki sefer onlarca ağrı kesiciye başvurmadan yakınlardaki bir parkta ayakkabılarınız olmadan dolaşmayı deneyin. Çünkü ne de olsa, yalın ayak yürümenin hiçbir yan etkisi yok!

3. Stresten kurtulmanıza yardımcı olur

Pek çok durumda doğanın kendisi, insan sağlığı için başlı başına faydalı bir şey! Nasıl ki Güneş, insan sağlığı için son derece önemli olan vitaminler içiriyorsa, toprak da benzer şekilde insanlar için pozitif enerji barındırıyor! Bu nedenle toprak üzerinde yalın ayak yürümek insanın ruh halini iyileştiriyor ve daha enerjik hissetmesine katkı sağlıyor. Bu sayede de insanların stres ile mücadele etmesine katkı sağlıyor.

4. Çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar

Çocukların doğada diledikleri gibi dolaşması bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini ve stres seviyesinin kontrol altına alınmasını sağlar. Böylece doğada yalın ayak yürüyen çocuklar daha güçlü bir zihin yapısına kavuşurlar. Ancak uzmanlar, çocuklar için doğada yalın ayak geçirilecek zaman diliminin 10 dakika ile 1 saat arasında olduğunu söylüyor.

5. Yaşlanmayı engeller

ayak

Toprakta yalın ayak yürümek kılcal damarlardaki kan akışını hızlandırır. Kılcal damarlardaki kan akışını hızlanması ise cilt dokusunun onarımına katkı sağlar. Yani, doğada en az bir saat boyunca yalın ayak yürümek, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu