Dilek Hanif Bambaşka Sohbetler’de: Tasarımlarımı kimin giydiği çok önemli – Son Dakika Magazin Haberleri

“HALKIN SANATI” SERGİSİNİN HİKAYESİ

… ekranlarında izleyiciyle buluşan 38 bölümlük “Halkın Sanatı” isimli bir program hazırlayan Dilek Hanif, bu programın sergi ve kitaba dönüşme hikayesini de şöyle anlattı:

“Başlarken buralara kadar geleceğini düşünmemiştim. Çok güzel bir yolculuktu, mesleğimde nasıl faydalı olabilirim diye düşünürken …’den böyle bir teklif geldi. Düşündük ki insanlar ananelerinin, büyüklerinin onlara kalmış kumaşlarını ya da kıyafetlerini bizlere vermezler ve bir yerde tıkanabiliriz. Ne yapmamız gerektiğini düşünürken malzemeler yok oluyor, güzel işler var ama bunlar maalesef gitgide kullanılmaya kullanılmaya unutuluyor. Oradan yola çıkarak ilk hatırlıyorum Tokat’a gittik, Tokat’ta tahta baskı var dediler, ilk oradan başladık. İşte 32 bölüm Türkiye’nin birçok yerini bu vesileyle gezdim. Benim için bambaşka bir deneyimdi.”

“Program bittikten sonra o kadar güzel parçalar var ki elimizde en azından bunu bir kitap haline getirelim, insanlar oradaki bilgilere ulaşabilsin istedik çünkü bunun kalıcı olabilmesi için muhakkak bir finali olması gerekiyordu” diyen ünlü tasarımcı, “Bunu hem bir sergi hem de kitap olarak hazırladık şu anda sergimiz devam ediyor. Kitap içinde bir banka sponsorumuz olduğu için satış yapılamayacaktı. Orada da dedik ki buna bir QR kod yükleyelim ve sergiyi gelip gezen herkes QR kodunu okuttuğu anda kitabın içindeki tüm bilgilere ulaşabilsin. Sergi Atatürk Kültür Merkezi’nde, açılış günü gelen bütün misafirlerden çok övgü aldık” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu