Deprem Bölgesinde Sel Felaketi: 13 Kişi Hayatını Kaybetti

6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketi, binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine ve 10 şehrimizde büyük yıkıma neden olmuştu. Öte yandan deprem bölgesinde evsiz kalan vatandaşlarımızın sayısı milyonlarla ifade ediliyordu. Bununla birlikte depremin etkilediği bazı bölgelerde barınma sorununun halen çözülemediği, çok sayıda çadır ve konteynere ihtiyaç olduğu ifade ediliyordu. Ne yazık ki bugün, şartların yeterince zor olduğu deprem bölgesinden bir kötü haber daha geldi. Özellikle Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman’da etkili olan sağanak yağış, sel felaketine dönüştü. Bölgeden gelen haberlere göre 13 vatandaşımız yaşamını kaybetti. Bununla birlikte sel nedeniyle kaybolan vatandaşlarımızın olduğu, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü ifade ediliyor. Detaylara birlikte bakalım.

6 Şubat depremlerinin ardından yaralarını sarmaya çalışan afet bölgesindeki sağanak yağış, ne yazık ki yeni bir felakete neden oldu

Özellikle Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman’da etkisini gösteren yağışlar, çok sayıda insanın halen çadırlarda yaşadığı deprem bölgesinde önemli bir yıkımın daha gerçekleşmesine sebep oldu. AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre son 24 saatte Adıyaman’ın Tut ilçesinde metrekareye 136 milimetre, Şanlıurfa’ya ise 111 milimetre yağış düştü.

Sağanak yağışın etkili olduğu bölgelerdeki bazı yerleşim yerleri sular altında kaldı

Sel bölgesinde, özellikle zemin katlardaki evlerde su baskınları meydana geldi. Ayrıca çok sayıda otomobil de sulara gömüldü.

Şanlıurfa’da 11 kişi hayatını kaybetti

sel

Çok sayıda bölgenin sular altında kaldığı Şanlıurfa’da bir apartmanın bodrum katındaki dairede 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. İlerleyen saatlerde Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinden vinç yardımıyla bir hafif araç çıkarıldı. Araçta yapılan incelemede 2 kişinin cansız bedeni bulundu.

Sel felaketi Adıyaman’da ise 2 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep oldu

sel

Tut ilçesinde, bir konteyner içerisinde bulunan iki kişi, su basması sonucu ne yazık ki yaşamını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin 1,5 yaşındaki bir çocuk olduğu açıklandı.

Adıyaman’da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı

sel

Soylu açıklamasına, ‘Şu anda 25 kilometrelik bir bantta 163 kişilik 10 ekip arama kurtarma yapıyor, dalgıçlar da var. Ama hava ve koşullar çok imkân vermiyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu