Deniz Gezmiş Rizeli mi Erzurumlu mu ailesi açıkladı.

Erzurum Güncel- Yeniçağ gazetesinde yer alan haberde, Sedat Peker’in gizli adamı Deli Çavuş’un Deniz Gezmiş’in memleketiyle ilgili açıklaması tartışma başlattı.

Deli Çavuş paylaşımında Gezmiş’in Rizeli olduğunu belirtirken Deli Çavuş’a cevap veren bir kullanıcı, “Deniz gezmiş rizeli değil Erzurum/ Aşkalelidir. İlla Rize’yi biçilmiş kaftan yapacaksın diye adamı Rizeli yapmana gerek yok” diyerek Gezmiş’in Erzurumlu olduğunu ifade etti.

Bunun üzerine konuyla ilgili tekrar bir paylaşım yapan Deli Çavuş, “Deniz Gezmiş’in Rizeli olduğuna inanmayan kardeşlerim, bugüne kadar anlattığım her şeyin doğruluğu ortaya çıkmışken bu konuda benden şüphe mi ediyorsunuz? Rahmetlinin ailesi Rizelidir, oradan Erzurum’a geçmişlerdir. Lütfen araştırın. Bizde söz namus” ifadelerini kullandı.

Bu tweet’e cevap veren Gezmiş’in akrabası Mustafa Gezmiş, “Denizin ailesinden biri olarak buraya bir nokta koyayım , 1875 gibi dedelerimiz Rize cimil baş köyden Erzurum merkez çıkrıklı köyüne yerleşmiştir daha sonraları Denizin dedesi merkez Bey pınar (öznü ) köyüne yerleşmiştir Deniz Bey pınar köyüne kayıtlıdır başka soru varmı” ifadeleriyle Gezmiş’in aslen Rizeli olduğunu açıkladı.

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu