Dağ keçilerinin avlanmasına mahkemeden onay!

Erzurum Güncel- Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından 2020 yılında, “soyu tehdit altında olmaya yakın türler” arasına alınan dağ keçileri adına Erzurum 3. İdare Mahkemesi tarafından endişe verici bir karar alındı.

Mahkeme, yöre halkı tarafından kutsal olarak kabul edilen dağ keçilerinin ihale usulü avlanmasına karşı açılan davayı reddetti ve öldürülmelerine onay verdi.

Bingöllü veteriner hekim Askar Altınöz ve hayvan hakları savunucusu Güler Öztürk’ün Tarım ve Orman Bakanlığına açtığı dava, 12 Aralık 2022 tarihinde görüldü.

Aralarında Bursa Teknik Üniversitesinin yanı sıra Düzce, İstanbul, Cerrahpaşa, Isparta ve Kastamonu Üniversitelerinden uzmanların da bulunduğu kişilerce 23 Mayıs 2022 tarihinde teknik rapor hazırlandı. Davada adı geçen yerlerdeki yaban keçisi popülasyonu incelendi.

AVIN POPÜLASYONUNUN DEVAMI İÇİN FAYDALI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ!

Karara gerekçeinde şu ifadelere yer verildi:

“Dava konusu ihale ile avlanmasına izin verilen erkek birey yaban hayvanı sayılarının avlaklarda varlığı tespit edilen erkek birey sayılarına ve yaşlarına ilişkin detaylı bir inceleme sonucu belirlenmesi, avlanmasına izin verilen yaban hayvanı sayılarının davada belirlenen yaban keçisi varlığı ile dava konusu ihale ile avlanmasına izin verilen yaşlı erkek birey sayısının popülasyonlardan alınmasının popülasyonların devamı için daha faydalı olacağı, ihale işleminde hukuka aykırılık bulunmadığı…”

Mahkemenin onayıyla birlikte Akdağ, Kaban ve Moryayla bölgesindeki 4 yaban keçisinin avlanmasının önü açıldı.

Mahkeme giderinin davacılar tarafından ödemesine karar verilirken Danıştay ve temyiz yolunun açık olduğu da belirtildi.

“KARARI TANIMIYORUZ”

Karara itiraz eden Bingöl Kiğı Peri Vadisi Çevre Platformu Sözcüsü İbrahim Kudiş, “Her konuda olduğu gibi burada da bir adaletsizlik söz konusu. Avdan önce önemli olan dağ keçilerinin bölge halkı için kutsal sayılmalarıdır. Birilerinin keyfi istedi diye halkın inancını yok sayan, bölgenin ekolojik dengesini bozan bu kararı tanımıyoruz” dedi.

Söz konusu raporu da eleştiren Kudiş, “Koca koca üniversitelerin komik izahatla verdikleri raporu hayretle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Yaban yaşamına darbe sayılacak ve sonraki davalara örnek teşkil edecek bu davaya karşı gerekli her türlü girişimlerde bulunacağız. Ayrıca bu konuda doğa ve yaşam hakkını savunanlar ve bizimle dayanışma içinde olan herkesle birlikte mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz” diye konuştu. (EVRENSEL)

Kaynak: GazeteGüncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu