DAEŞ’e para toplayan şüphelilere 12 ilde operasyon – Son Dakika Türkiye Haberleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, DAEŞ ile iltisaklı şahıslara yönelik “terörün finansmanı” suçu kapsamında yürüttüğü soruşturmada, bazı şüphelilerin sosyal medya üzerinden çağrı yaparak para topladığı belirlendi.

Yapılan çağrılarda tespit edilen banka ve PTT hesaplarına yönelik alınan MASAK raporu doğrultusunda, toplanan paranın 900’ü aşan şahıs tarafından fonlandığı tespit edildi.

İncelemelerde örgütle bağlantıları tespit edilen ve hesaplara 20 bin liranın üzerinde para gönderen kişiler için ayrıca bir MASAK raporu daha alındı.

12 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Yapılan ikinci inceleme sonucunda 22 kişinin “ara toplayıcı” olarak hesap hareketlerinde, 2 kişinin de “ana toplayıcı” olarak görev aldığının belirlenmesi üzerine 24 zanlının yakalanması için 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

19 KİŞİ GÖZALTINDA

Operasyonlarda, şüphelilerden 19’u yakalanırken, diğer 5 şüpheliyi arama çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, dosya kapsamında tespiti yapılan para hareketinin 8 milyon lirayı bulduğu belirlendi. Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin, örgüt iltisakları ile para hareketlerindeki açıklama kayıtları göz önüne alınarak, örgütsel olduğu konusunda şüphe bulunmayan 1,5 milyon lira üzerinde para hareketinin bulunduğu kaydedildi.

Zanlıların topladıkları paraların, Hatay sınırında PTT üzerinden çekilerek giriş çıkış yapan şahıslarla Suriye’ye nakledildiği belirtildi.


…’yi sosyal medyadan takip edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu